Witamina K – do kiedy podać noworodkowi po porodzie?

Witamina K - do kiedy podać noworodkowi po porodzie?

Obecnie witamina K jest standardowa podawana każdemu noworodkowi w polskich szpitalach. Dlaczego takie ruchy są jednak podejmowane przez wykwalifikowane pielęgniarki? Z czego to wynika? W jakim czasie od porodu witamina K powinna być podana? Dowiedz się o wszystkich kluczowych aspektach odnoszących się do tego zagadnienia.

Dlaczego witamina K jest tak istotna?

Witamina K - do kiedy podać noworodkowi po porodzie?

Nieprzypadkowo witamina K jest podawana już noworodkom. Warto jednak nakreślić najpierw tło tej właśnie sytuacji. Wbrew temu, co myślą niektórzy, ta sprawa jest zaś bardzo poważna. Dzieci po narodzinach mają niedobory tego właśnie składnika. Niestety, taka jest rzeczywistość. Ich układ pokarmowy jest jałowy. Na to nie mamy żadnego wpływu. Poza tym flora bakteryjna dopiero zaczyna się kształtować. Niedobory są groźne. Z czasem mogą się jeszcze bardziej powiększać. Wniosek jest zatem tutaj jeden. Jeśli witamina K nie będzie podana we właściwym terminie, to… życie noworodka będzie zagrożone. Czy jednak czasami tutaj nie przesadzamy? Niestety nie. Może bowiem pojawić się choroba krwotoczna. Jest ona wyjątkowo groźna. W skrajnych przypadkach życie malucha naprawdę jest zagrożone. Z czego to jednak wynika? Aby lepiej to wszystko zrozumieć, trzeba dowiedzieć się, jak w praktyce to wszystko działa. Mianowicie choroba krwotoczna przyczynia się do tego, że może dojść do krwawień śródczaszkowych. To jednak nie wszystko. Czasami bowiem atakowane są narządy wewnętrzne. Chodzi nam zaś w tym momencie o płuca itp. Narażone na szwank są także drogi moczowe, jak i cały układ pokarmowy. O czym jeszcze nie można w tym właśnie temacie zapominać? Choroba krwotoczna może występować pod rozmaitymi postaciami. Jest to między innymi wariant wczesny. Cechuje się on tym, że występuje już w pierwszej dobie życia noworodka. Opcja klasyczna choroby krwotocznej występuje od drugiego do siódmego dnia. Z kolei wariant późny objawia się od drugiego tygodnia do nawet szóstego miesiąca życia. Należy być zatem bardzo uważnym. To, że choroba krwotoczna nie wystąpiła od razu nie oznacza, że nie wystąpi ona w ogóle. Trzeba mieć to zaś na swojej uwadze. Na szczęście po to właśnie jest podawana witamina K, by te dolegliwości w żadnym wypadku się nie pojawiły. Ważna informacja jest zaś taka, że ta metoda jest wyjątkowo skuteczna. Dlatego właśnie jest coraz częściej praktykowana.

Kiedy powinna być podana dziecku witamina K?

Kluczowe jest w sumie to, by witamina K była podana we właściwym terminie. Tak, jak wspominaliśmy, choroba krwotoczna może pojawić się już w ciągu pierwszej doby. Należy zatem wyprzedzić ruch „wroga”. Nic dziwnego, że witamina K jest zatem podawana w ciągu maksymalnie sześciu godzin po porodzie. Po to, by wariant wczesny nie wszedł w życie. Taka forma jest efektywna. Dodatkowo bezpieczna. Nie trzeba zatem mieć obaw o ewentualne skutki uboczne. Należy zauważyć, że witamina K powinna być oczywiście podawana przez specjalistki od tego zagadnienia. Na szczęście jednak takich właśnie ekspertek w polskich szpitalach nie brakuje. Zazwyczaj takie osoby wykonują swoje zadania często. Wykwalifikowane pielęgniarki zrobiły zatem już mnóstwo takich zastrzyków w ciągu swojej kariery. Jest to jednak całkowicie zrozumiałe. Wszak witamina K musi być podana, według najnowszych standardów, każdemu dziecku bez wyjątku po rozwiązaniu.

Jak jest podawana witamina K?

Zastanawiasz się, jak na tej płaszczyźnie działają jednak fachowcy? Okazuje się, że wszystko jest wykonywane naprawdę profesjonalnie. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest zaś zastrzyk. Warto wiedzieć, że rekomendowana przez fachowców dawka to dokładnie 1 mg. Powinna być ona podana jednorazowo. W formie szybkiego zastrzyku. Taka forma jest uważana za najlepszą. Dlaczego jednak panują takie właśnie opinie na ten temat? Trzeba zauważyć, że coraz więcej osób ma świadomość generalnie tego, że jest to forma eliminująca szybko premierowe niedobory występujące zaraz po narodzinach. Dodatkowo noworodek jest w ten sposób chroniony przed nawracającymi kłopotami na tym froncie. W sposób niezwykle skuteczny. Nie może zatem zaskakiwać, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę podawania witaminy K maluchom.

Kiedy trzeba dłużej przyjmować ten składnik?

Jeśli witamina K jest podawana w formie jednego zastrzyku, to na dawce 1 mg się kończy. Czasami jednak, powody są rozmaite, wybierana jest forma doustna. Warto wiedzieć, że wówczas sposób przyjmowania tego preparatu nieco się różni. Jak to jednak wygląda w praktyce? Pierwsza dawka wynosi 2 mg. Czy trzeba przyjmować coś jeszcze? Jeśli pociecha jest karmiona piersią, to warto stosować witaminę jeszcze minimum przez około trzy miesiące. Jeśli zaś mama zdecyduje się na mleko modyfikowane, to takiej właśnie konieczności nie ma. Z czego to jednak wynika? Wszak w tym produkcie jest już generalnie witamina K, która powinna być wystarczająca. Uczulamy jednak na to, że każdy przypadek jest indywidualny. Warto zatem spytać się swojego lekarza prowadzącego, jak to będzie w danej sytuacji.

Witamina C w proszku jak zażywać
Zdrowie

Witamina C w proszku jak zażywać

Od dziecka wpaja nam się, że witamina c jest niezwykle skuteczna w walce z przeziębieniem. To oczywiście mit, co udowodnimy w ramach artykułu. Nie mniej jednak tkwi w nim ziarnko prawdy, co postaramy się wyłuszczyć na łamach tej publikacji. Witamina c ma też szereg innych właściwości o działaniu profilaktycznym i prozdrowotnym. Możemy ją przyjmować w […]

Read More
Witamina B - gdzie jest jej najwięcej?
Zdrowie

Witamina B – gdzie jest jej najwięcej?

Aby żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem potrzebujemy mnóstwa składników odżywczych, które dostarczamy naszym organizmom wraz z pokarmem. Spośród nich niezwykle ważna jest witamina B. Gdzie jest jej najwięcej? Gdzie występuje witamina B? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Otóż zależy o którą dokładnie witaminę B nam chodzi. […]

Read More
Zdrowie

Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych?

Szacuje się, że w Polsce od kilku do kilkunastu procent społeczeństwa nadużywa leków nasennych. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem i głównie dotyczy osób po 65. roku życia. Jednakże, coraz więcej osób młodych i w średnim wieku sięga po środki na bezsenność. Początkowo są to niegroźne preparaty ziołowe, z czasem zastępowane przez silnie uzależniające leki […]

Read More