Z czym wiąże się praca dewelopera?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana również ustawą deweloperska szczegółową reguluje zasady związane z pierwotnym rynkiem nieruchomości. W ustawie deweloperskiej znajdziemy wyłącznie lakoniczną definicję dewelopera. W praktyce odsyła nas ona do Kodeksu cywilnego i zawartej w nim definicji przedsiębiorcy. W dużym skrócie możemy przyjąć, że przedsiębiorca zajmujący się realizacją inwestycji budowlanych jest deweloperem. 

W ramach prowadzonej przez siebie działalności w oparciu o umowę deweloperską, taki przedsiębiorca ma obowiązek ustanowić prawo własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Następnie musi przenieść to prawo na nabywcę. Pierwszym zadaniem dewelopera jest kupno gruntu, a następnie przygotowanie projektu nieruchomości korzystając z usług architektów. Musi również zadbać o uzyskanie wszelkich pozwoleń na budowę. Oprócz tego niezbędne jest uzyskanie wystarczającego kapitału pozwalającego wybudować inwestycję. Gdy zostanie stworzona, pozostaje zarządzanie nieruchomością. Może być przeznaczona na wynajem lub sprzedaż w zależności od preferencji dewelopera.

Co wlicza się w zakres działalności deweloperskiej?

Dokładne określenie czynności definiujących dewelopera jest problematyczne. Ustawodawca dokonał tego w sposób mało precyzyjny, gdyż wskazuje na zamknięty katalog działań, które wykonuje tego typu przedsiębiorca. Chodzi mianowicie o ustanowienie i przeniesienie prawa własności danej nieruchomości na nabywcę. Zazwyczaj dotyczy to domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. Wbrew pozorom, rzeczywistości może wyglądać inaczej. Wielu deweloperów nie decyduje się ustanowić prawa własności. Ogranicza się do przenoszenia tego prawa w odniesieniu do nieruchomości zabudowanej. Ewentualnie może przenieść prawo użytkowania wieczystego w połączeniu z prawem własności budynku wzniesionego na użytkowanym gruncie.

Polecamy :

 

Co należy wiedzieć, zanim zaczniemy szukać dobrego dewelopera?

Kupno własnego mieszkania jest ważnym momentem w życiu. Decydując się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, najważniejszym elementem jest wybór właściwego dewelopera. Poszczególni przedsiębiorcy zajmujący się inwestycjami budowlanymi mogą znacząco różnić się między sobą. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług doświadczonych deweloperów, którzy wiedzą jak zaradzić problemom typowym dla nowych nabywców. Warto również wybrać taką firmę, która podejdzie indywidualnie do nas i naszych potrzeb.

Trzy etapy procesu nabywania nieruchomości

deweloper

Na samym początku wybieramy lokalizację, w której pragniemy zamieszkać. Następnie rozpoczynamy rozmowy z biurami deweloperskimi, które zaproponują nam co najmniej kilka różnych nieruchomości. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego mieszkania, warto dokładnie zapoznać się z usługami oferowanymi przez danego dewelopera. Szczególnie atrakcyjne są firmy, które pomagają swoim klientom ze wszelkimi formalnościami związanymi z kredytowaniem. Oprócz tego należy sprawdzić, czy mogą zaoferować nam coś więcej. Pomocna będzie także informacja, jakie rzeczy są wliczone w cenę mieszkania, a za co przyjdzie nam dopłacić. Drugi etap rozpoczyna się podczas nabywania nieruchomości i kończy się po krótkim czasie od momentu jej nabycia. Zazwyczaj teraz przyjdzie nam zweryfikować, czy dokonaliśmy trafnego wyboru. Biuro deweloperskie może wyznaczyć jedną osobę do kontaktowania się z nami lub zlecić to zadanie kilku pracownikom. Bardziej pożądana jest pierwsza opcja, gdyż cechuje się większą sprawnością. Ostatni etap dotyczy sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba złożenia reklamacji.

Gdzie możemy zweryfikować wybranego dewelopera?

Jeżeli upatrzony przez nas deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) to warto skorzystać z jego usług. Z całą pewnością będzie to bezpieczna inwestycja. Wszystkie firmy, które należą do tej organizacji, przestrzegają Kodeksu dobrych praktyk w relacjach klient — deweloper. Ponieważ zakup nieruchomości zazwyczaj wiąże ze sporym wydatkiem finansowym, chcemy mieć pewność, że dana inwestycja faktycznie powstanie. Oczywiście sama przynależność do PZFD nie jest wystarczającym powodem, aby wybrać danego dewelopera. Warto odwiedzić osiedla, które uprzednio wybudował. Pozwoli to nam się zapoznać ze stylem i rodzajem materiałów budowlanych używanych przez firmę.

Jak uchronić się przed nierzetelnymi deweloperami?

Przede wszystkim należy sprawdzić jego wiarygodność finansową. Nie obejdzie się bez wykonania analizy odpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czy też Krajowego Rejestru Sądowego. Szczególnie istotne są wszelkie informacje dotyczące złożonych sprawozdań finansowych do sądu rejestrowego. Zwróćmy również uwagę na rubrykę zawierającą ewentualne wpisy o postępowaniach komorniczych lub postępowaniu upadłościowym. Jakakolwiek wzmianka powinna być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Nie warto korzystać z usług takiego dewelopera. Dobrym pomysłem jest również poproszenie go o zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, które stwierdza brak jakichkolwiek zaległości w opłacaniu świadczeń ubezpieczeniowych i podatków.

Blacha trapezowa jak kłaść
Budownictwo

Blacha trapezowa jak kłaść

Blachy trapezowe to produkty cechujące się uniwersalnością, dlatego są często wykorzystywane w budownictwie. Sprawdziły się, jako pokrycie dachowe i elewacyjne zarówno w przypadku małych form (garaże, wiaty), jak i wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych czy obiektów handlowych. Produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz z różnymi powłokami ochronnymi. Blacha trapezowa – zastosowanie Blacha trapezowa, w zależności […]

Read More
Jakie pompy ciepła?
Budownictwo

Jakie pompy ciepła?

Pompy ciepła to bardzo ekonomiczny i ekologiczny sposób na ogrzewanie budynku. Jak działają i jakie są ich rodzaje? Czym jest pompa ciepła? Najprostsza definicja mówi o tym, że gruntowa, wodna, hybrydowa lub powietrzna pompa ciepła https://www.arctic-klimat.pl/ to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła. Dotyczy to ruchu ciepła z takiego obszaru, który ma niższą temperaturę, do obszaru […]

Read More
Wykształcenie czy doświadczenie?
Budownictwo

Wykształcenie czy doświadczenie?

Planując swoją ścieżkę zawodową warto zastanowić się nad jej poszczególnymi etapami. Z pewnością najważniejszymi elementami decydującymi o tym czy w życiu przeznaczeniem będzie medycyna lub budowa dachów, są wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie. Każdy z tych elementów jest istotny, jednak czy można z przekonaniem uznać wyższość jednego z nich nad tym drugim jeśli wszyscy dookoła mają […]

Read More