Zawód stomatologa

Stomatolog nie ma łatwej pracy, jednakże jest niezwykle potrzebnym specjalistą. Dzięki niemu możemy szybko zaradzić bolącym zębem czy pojawiających się w nich dziurą.

 

Stomatolog

 

Lekarz stomatolog, inaczej nazywany dentystą. To specjalista od chorób zębów oraz jamy ustnej. Jego głównym zadaniem jest diagnoza i prowadzenie procesu leczenia chorych zębów, dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej. Zajmuje się również korygowaniem wad zgryzu, leczeniem protetycznym, udziela rad pacjentom na temat odpowiedniej codziennej higieny jamy ustnej. Jest to jeden z bardzo popularnych, a zarazem najtrudniejszych zawodów. Osoba chcąca rozpocząć pracę na stanowisku stomatologa powinna interesować się medycyną i mieć wiele ważnych cech, które pomagają w tej pracy. Ręce dentysty nie mogą drgać, powinien on być również zdrowy na umyśle. Stomatolog w swojej pracy codziennie spotyka się z różnymi ludźmi, z tego względu musi być on empatyczny, cierpliwy, otwarty na innych. Musi umieć zarówno słuchać, jak i rozmawiać z pacjentami.

 

Jak wygląda dokładnie praca stomatologa?

 

Lekarz ten leczy oraz zajmuje się profilaktyką zębów i dziąseł. Właśnie do niego należy się udać, kiedy nagle zaczyna nas bardzo boleć ząb. Zajmie się on również zakładaniem korony na zęba, założyć plombę, wyleczy dziąsła czy w razie konieczności usunie zęba. Stomatolog w swojej pracy korzysta ze specjalistycznych sprzętów oraz leków, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie procesu zapalnego w zębach oraz przyzębiu i wyleczenie go. Uświadamia także swoich pacjentów co do profilaktyki chorób oraz o tym, w jaki sposób dbać o zęby, aby nie mieć z nimi później dużych problemów.

 

Jak można zostać lekarzem dentystą?

 

 Nie tak łatwo zostać lekarzem stomatologiem. Wymaga to wiele czasu, poświęconych lat na naukę. Swoje przygotowania do wykonywania tego zawodu warto rozpocząć już w liceum. Należy przede wszystkim zdać maturę z biologii oraz chemii na poziomie rozszerzonym. Zdarzają się uczelnie, które wymagają również zdania dodatkowo egzaminu z fizyki lub matematyki. Ważne jest to, aby wynik matury był jak najwyższy. Jeśli chcemy się dostać na właśnie ten wybrany przez nas kierunek, musimy mieć z matury minimum 80 procent. Po dostaniu się na studia, następnie czeka nas 5 lat ciężkiej i intensywnej nauki. Na studiach jest wiele przedmiotów, a każdy z nich jest tak samo wymagający. Po otrzymaniu wymarzonego dyplomu należy udać się do Okręgowej Izby Lekarskiej, po czym złożyć wniosek o przyznanie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu. Wniosek należy uzupełnić o istotne dokumenty takie jak kopia dowodu osobistego, odpis dyplomu, zaświadczenie o stanie zdrowia czy ksero zaświadczenia nadania NIP-u, potrzebne są także dwa zdjęcia. Kiedy już otrzymamy ograniczone prawo wykonywania zawodu, musimy po raz kolejny pójść do Okręgowej Izby Lekarskiej w celu uzyskania skierowania na roczny staż. Kiedy już go odbędziemy, musimy zdać egzamin państwowy, jeśli go zdamy, możemy wówczas, złożyć wniosek o prawo do wykonywania zawodu. Do wniosku trzeba koniecznie dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, dwa zdjęcia, zaświadczenie odbycia stażu, świadectwo złożenia egzaminu państwowego i dokument „Ograniczone prawo do wykonywania zawodu”.

 

Jaki powinien być dobry dentysta?

 

Powinien być doskonałym fachowcem w swojej dziedzinie, mieć odpowiednią wiedzę i cały czas podnosić swoje klasyfikacje. Do tego musi być to osoba odpowiedzialna, uważna solidna i dokładna. Powinna mieć dobre podejście do swojego pacjenta, umieć go uspokoić i przekonać do siebie. Dobrze, jeśli pacjent ma zaufania do swojego lekarza. Osoba powinna charakteryzować się cierpliwością i życzliwością, zwłaszcza z tego względu, iż dentyści leczą również małych pacjentów. Każdy dentysta powinien przed zabiegiem, tłumaczyć co wykona, jaki jest tego cel. Dobrze, jeśli podchodzi do pacjenta spokojnie i z dużą sympatycznością, gdyż wiadomo jak większość pacjentów, obawia się spotkania z dentystą.

 

Na jakie zarobki może liczyć dentysta?

 

Nie w każdym przypadku osoba na takim stanowisku otrzymuje bardzo wysokie wynagrodzenie. Jest ono zależne od wielu czynników. Przede wszystkim w placówkach publicznych zarabia się nieco mniej. Najlepiej opłacani są protetycy. Zarobki stomatologa mogą wynosić od 2000 netto do aż kilkunastu tysięcy. Wpływ na zarobki stomatologa ma również to, w jakim mieście pracuje. W większych miastach może on liczyć na wyższe wynagrodzenie, Najwięcej jak do tej pory zarabiają stomatolodzy z Warszawy. Oczywiście mając gabinet prywatny, stomatolog może liczyć na dużo większe zarobki. Jeśli ma on również duże doświadczenie, jego pensja będzie wyższa.

 

Rynek pracy

 

Pracę oferują przede wszystkim spółdzielnie lekarskie oraz prywatne gabinety. Wiele młodych lekarzy decyduje się na otwarcie własnego gabinetu, gdyż jest to bardzo opłacalne. Jednakże warto pamiętać, iż wiąże się to z dużymi kosztami. Stomatolog będzie musiał nie tylko opłacić wynajęty lokal, ale także ewentualnego pracownika i niezwykle drogi sprzęt. Z pewnością jednak taka inwestycja w ciągu kolejnych lat zwraca się.

 

 

Lecznicza marihuana - remedium na wiele poważnych chorób
Zdrowie

Lecznicza marihuana – remedium na wiele poważnych chorób

Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi nam do głowy po usłyszeniu słowa „marihuana”, to najczęściej obraz wyluzowanych przedstawicieli różnych ruchów hipisowskich. Palenie marihuany cieszyło się wśród nich dużą popularnością, ponieważ pozytywnie wpływało na nastrój, wyostrzało zmysły, pozwalało się szybko zrelaksować. Odpowiedzialna za to była substancja psychoaktywna zwana THC. Dzisiaj już wiadomo, że oprócz THC marihuana zawiera wiele […]

Read More
Psychoterapia to nie wstyd! Skorzystaj z pomocy specjalistów i odzyskaj równowagę.
Zdrowie

Psychoterapia to nie wstyd! Skorzystaj z pomocy specjalistów i odzyskaj równowagę.

Psychoterapia to sposób na wyleczenie wielu zaburzeń i schorzeń, związanych z ludzką psychiką. Istnieją różne rodzaje takowych terapii, w zależności od typu problemu. Wszystkie z nich polegają na prowadzaniu rozmowy i kontakcie między pacjentem a terapeutą. W niektórych przypadkach psychoterapia jest stosowana w celu poprawienia funkcjonowania psychiki oraz zwiększenia osobowościowego potencjału.  Kiedy zdecydować się na […]

Read More
podologia stopy
Zdrowie

Podolog radzi : jak przygotować stopy na wiosnę?

Zima to trudny czas dla skóry na całym ciele – szczególnie wielu wyzwaniom czoła stawić muszą nasze stopy. Miesiące noszenia grubych skarpet i twardych, niezapewniających odpowiedniej wentylacji butów są wymagającym sprawdzianem dla naszych stóp. Ich delikatna skóra wystawiona jest również na niesprzyjające warunki w mieszkaniu: suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach także daje się jej we […]

Read More