5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem warsztatu samochodowego

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem warsztatu samochodowego

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem warsztatu samochodowego. Żyjemy w czasach, w których własnym samochodem jeździ niemal każdy z nas – co więcej, na jedno gospodarstwo przypada więcej niż jedno auto. Naturalnym jest więc, że warsztat samochodowy jest miejscem, które musimy odwiedzać często i regularnie – niekoniecznie ze względu na usterki czy wypadki, ale chociażby z uwagi na coroczne, czysto rutynowe przeglądy.

Właśnie dlatego warto wybrać taki warsztat, z którym współpraca będzie nam się układała dobrze, a który zapewni nam najwyższą jakość świadczonych przez siebie usług – niezależnie od tego, czy będzie on miał do czynienia właśnie z rutynowym przeglądem, czy też z “większą robotą”. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca idealnego dla naszych potrzeb.

1. Reputacja i doświadczenie to podstawa

Warsztat samochodowy powinien być jak najbardziej doświadczony. Liczy się to, aby jego doświadczenie odpowiadało powadze sprawy, z jaką się do niego udajemy. Niżej możemy postawić poprzeczkę oczekując rutynowego przeglądu, a wyżej – kompleksowej naprawy, wymagającej nie lada wprawy i umiejętności.

Jako że z jednym warsztatem samochodowym wiążemy się zwykle na dłuższy czas, warto zadbać też o to, by cieszył się uznaniem na rynku – pozwoli nam to ufać jego profesjonalizmowi i temu, że poradzi sobie również w kryzysowych sytuacjach. Pamiętajmy, że po tego typu miejsca najczęściej sięgamy właśnie w nich.

Czytaj także:

2. Profesjonalna kadra pracownicza

Podstawą każdego warsztatu jest kadra pracownicza, która go tworzy. Jej profesjonalizm da się ocenić już przy pierwszej wizycie. Osoba przyjmująca nasz samochód powinna dokładnie wysłuchać naszego opisu problemu – podobnie, jak najlepszy lekarz, musi zapoznać się z dokładnymi objawami, zanim przejdzie do diagnozy. Kadrę pracowniczą można też ocenić po jej zachowaniu na miejscu – inaczej zachowuje się bowiem człowiek, który wie, jak korzystać z poszczególnych narzędzi i potrafi trafnie zdiagnozować problem już po usłyszeniu naszej opowieści, a inaczej – ktoś, kto będzie tak właściwie szukał tego problemu.

3. Stan warsztatu

Mimo, że warsztat samochodowy nie jest miejscem, po którym moglibyśmy spodziewać się czystości, powinien być miejscem uporządkowanym, w którym wszystko jest na miejscu. Nie sposób wyobrazić sobie pracy mechanika, który musiałby godzinę szukać narzędzi swojej pracy. Nie bądźmy pedantami – nie o to tu chodzi. Ważne jest jednak, by zwrócić uwagę na to, czy na miejscu nie panuje chaos, nad którym nikt nie panuje. Wbrew pozorom, w warsztatach samochodowych jest to coś częstszego, niż mogłoby się wydawać.

4. Jasne rozliczenie i pewność prawna, już od początku współpracy

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem warsztatu samochodowego
5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem warsztatu samochodowego

Problemem współczesnych warsztatów samochodowych – według ogólnej opinii panującej wśród ich klientów – jest “dokładanie zmartwień” samochodom, a zatem znajdowanie kolejnych rzeczy do naprawy, byleby tylko na nas zarobić. Dlatego właśnie uczciwość jest cechą, której w warsztacie samochodowym powinniśmy oczekiwać. Podstawą w jej osiąganiu jest przedstawianie jasnego i zrozumiałego kosztorysu, biorącego pod uwagę wyłącznie diagnozę zgłoszonej przez nas usterki i koniecznie przedstawionego nam jeszcze przed rozpoczęciem naprawy (a zatem przed tym, jak zostaniemy skazani na działanie warsztatu).

Dobrze byłoby, jakby kosztorys zawierał w sobie wszelkie potencjalne uszkodzenia, które mogłyby spowodować wzrost kosztów naprawy. Rzeczą podstawową jest sporządzenie protokołu, w którym warsztat samochodowy potwierdzi stan innych części auta https://top-serwis.com/czesci-samochodowe. Będzie to zabezpieczenie dla nas i sposób na uniknięcie sytuacji, w której mechanik zupełnie przypadkiem zapomni doliczyć kosztu płynów, uszczelek czy dodatkowego czasu, który musiał poświęcić na naprawę.

5. Zapełniony parking

Choć jest to rzecz najbardziej zwodząca, może nam dać wiele do myślenia. Zapełniony parking może bowiem sugerować, że warsztat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Może też świadczyć o tym, że zalega z naprawami i problemem może być dostanie własnego auta na czas (a to, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, może być dla nas niezwykle ważne).
Zagęszczenie na parkingu zawsze warto korelować z opiniami na temat danego warsztatu samochodowego – jeżeli ten cieszy się uznaniem, możemy uznać, że zapełnienie parkingu jest oznaką renomy i czymś jak najbardziej pozytywnym. Jeżeli z kolei opinie są mieszane – sami wiemy, co będziemy mogli z tego wywnioskować. Niezależnie od wszystkiego, warsztat samochodowy zawsze powinien nam przedstawić przewidywany czas zakończenia naprawy. Bez tego nie powinniśmy mu powierzać naszego auta – zwłaszcza, jeśli zależy nam na czasie.

Podsumowanie

Dobry warsztat samochodowy nie jest łatwy do znalezienia – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to na rynku jest ich całe mnóstwo. Z uwagi na przyrost podaży nad popytem, powinniśmy być zawsze tymi stawiającymi warunki – nigdy nie gódźmy się na kompromisy, zawsze szukając miejsca, na którym będziemy mogli polegać – niezależnie od  tego, czy będziemy z niego korzystać w celach typowo przeglądowych (albo też do innych błahostek), czy też do poważniejszych napraw.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl
Top Serwis części samochodowe
Cmentarna 2
05-260 Marki
226795428
www.top-serwis.com

Najmodniejsze plecaki
Moda Sklepy Usługi

Najmodniejsze plecaki

Najmodniejsze plecaki: Plecaki są znacznie więcej niż tylko praktycznym sposobem na przenoszenie naszych rzeczy. To modne akcesoria, które pozwalają nam wyrazić nasz styl i osobowość. W sezonie jesień-zima, wybór plecaka jest szczególnie ważny, ponieważ musi on sprostać zarówno naszym potrzebom, jak i panującym warunkom pogodowym. W tym artykule przyjrzymy się najmodniejszym plecakom na ten sezon, […]

Read More
Prawnik medyczny Warszawa
Prawo Usługi

Prawnik medyczny Warszawa

Prawnik medyczny Warszawa: Medycyna i prawo to dziedziny, które często splatają się w życiu każdego z nas. Gdy zmagamy się z problemami zdrowotnymi, często potrzebujemy wsparcia nie tylko lekarzy, ale także specjalistów od prawa medycznego. W Warszawie działa wiele kancelarii prawnych specjalizujących się w obszarze prawa medycznego, które oferują profesjonalne usługi i wsparcie prawne pacjentom […]

Read More
Transport przeprowadzki w Gdańsku
Transport Usługi

Transport przeprowadzki w Gdańsku

Transport przeprowadzki w Gdańsku: przeprowadzka to jedno z tych wyzwań, które każdy z nas pewnie kiedyś musiał stawić czoła. Bez względu na to, czy to mały kawalerka czy duże biuro, proces przemieszczenia całego dobytku w nową lokalizację może być żmudny, stresujący i czasochłonny. Szczególnie dla firm, które przenoszą swoje biura w nowe miejsce, proces ten […]

Read More