5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem warsztatu samochodowego

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem warsztatu samochodowego

Żyjemy w czasach, w których własnym samochodem jeździ niemal każdy z nas – co więcej, na jedno gospodarstwo przypada więcej niż jedno auto. Naturalnym jest więc, że warsztat samochodowy jest miejscem, które musimy odwiedzać często i regularnie – niekoniecznie ze względu na usterki czy wypadki, ale chociażby z uwagi na coroczne, czysto rutynowe przeglądy.

Właśnie dlatego warto wybrać taki warsztat, z którym współpraca będzie nam się układała dobrze, a który zapewni nam najwyższą jakość świadczonych przez siebie usług – niezależnie od tego, czy będzie on miał do czynienia właśnie z rutynowym przeglądem, czy też z „większą robotą”. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca idealnego dla naszych potrzeb. 


1. Reputacja i doświadczenie to podstawa

Warsztat samochodowy powinien być jak najbardziej doświadczony. Liczy się to, aby jego doświadczenie odpowiadało powadze sprawy, z jaką się do niego udajemy. Niżej możemy postawić poprzeczkę oczekując rutynowego przeglądu, a wyżej – kompleksowej naprawy, wymagającej nie lada wprawy i umiejętności.

Jako że z jednym warsztatem samochodowym wiążemy się zwykle na dłuższy czas, warto zadbać też o to, by cieszył się uznaniem na rynku – pozwoli nam to ufać jego profesjonalizmowi i temu, że poradzi sobie również w kryzysowych sytuacjach. Pamiętajmy, że po tego typu miejsca najczęściej sięgamy właśnie w nich.

Czytaj także:


2. Profesjonalna kadra pracownicza

Podstawą każdego warsztatu jest kadra pracownicza, która go tworzy. Jej profesjonalizm da się ocenić już przy pierwszej wizycie. Osoba przyjmująca nasz samochód powinna dokładnie wysłuchać naszego opisu problemu – podobnie, jak najlepszy lekarz, musi zapoznać się z dokładnymi objawami, zanim przejdzie do diagnozy. Kadrę pracowniczą można też ocenić po jej zachowaniu na miejscu – inaczej zachowuje się bowiem człowiek, który wie, jak korzystać z poszczególnych narzędzi i potrafi trafnie zdiagnozować problem już po usłyszeniu naszej opowieści, a inaczej – ktoś, kto będzie tak właściwie szukał tego problemu.

Zobacz również:


3. Stan warsztatu

Mimo, że warsztat samochodowy nie jest miejscem, po którym moglibyśmy spodziewać się czystości, powinien być miejscem uporządkowanym, w którym wszystko jest na miejscu. Nie sposób wyobrazić sobie pracy mechanika, który musiałby godzinę szukać narzędzi swojej pracy. Nie bądźmy pedantami – nie o to tu chodzi. Ważne jest jednak, by zwrócić uwagę na to, czy na miejscu nie panuje chaos, nad którym nikt nie panuje. Wbrew pozorom, w warsztatach samochodowych jest to coś częstszego, niż mogłoby się wydawać.


4. Jasne rozliczenie i pewność prawna, już od początku współpracy

Problemem współczesnych warsztatów samochodowych – według ogólnej opinii panującej wśród ich klientów – jest „dokładanie zmartwień” samochodom, a zatem znajdowanie kolejnych rzeczy do naprawy, byleby tylko na nas zarobić. Dlatego właśnie uczciwość jest cechą, której w warsztacie samochodowym powinniśmy oczekiwać. Podstawą w jej osiąganiu jest przedstawianie jasnego i zrozumiałego kosztorysu, biorącego pod uwagę wyłącznie diagnozę zgłoszonej przez nas usterki i koniecznie przedstawionego nam jeszcze przed rozpoczęciem naprawy (a zatem przed tym, jak zostaniemy skazani na działanie warsztatu).

Dobrze byłoby, jakby kosztorys zawierał w sobie wszelkie potencjalne uszkodzenia, które mogłyby spowodować wzrost kosztów naprawy. Rzeczą podstawową jest sporządzenie protokołu, w którym warsztat samochodowy potwierdzi stan innych części auta. Będzie to zabezpieczenie dla nas i sposób na uniknięcie sytuacji, w której mechanik zupełnie przypadkiem zapomni doliczyć kosztu płynów, uszczelek czy dodatkowego czasu, który musiał poświęcić na naprawę.


5. Zapełniony parking

Choć jest to rzecz najbardziej zwodząca, może nam dać wiele do myślenia. Zapełniony parking może bowiem sugerować, że warsztat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Może też świadczyć o tym, że zalega z naprawami i problemem może być dostanie własnego auta na czas (a to, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, może być dla nas niezwykle ważne).
Zagęszczenie na parkingu zawsze warto korelować z opiniami na temat danego warsztatu samochodowego – jeżeli ten cieszy się uznaniem, możemy uznać, że zapełnienie parkingu jest oznaką renomy i czymś jak najbardziej pozytywnym. Jeżeli z kolei opinie są mieszane – sami wiemy, co będziemy mogli z tego wywnioskować.
Niezależnie od wszystkiego, warsztat samochodowy zawsze powinien nam przedstawić przewidywany czas zakończenia naprawy. Bez tego nie powinniśmy mu powierzać naszego auta – zwłaszcza, jeśli zależy nam na czasie.


Podsumowanie

Dobry warsztat samochodowy nie jest łatwy do znalezienia – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to na rynku jest ich całe mnóstwo. Z uwagi na przyrost podaży nad popytem, powinniśmy być zawsze tymi stawiającymi warunki – nigdy nie gódźmy się na kompromisy, zawsze szukając miejsca, na którym będziemy mogli polegać – niezależnie od  tego, czy będziemy z niego korzystać w celach typowo przeglądowych (albo też do innych błahostek), czy też do poważniejszych napraw.

Ile wynosi VAT od usługi noclegowej?
Usługi

Ile wynosi VAT od usługi noclegowej?

Kwestia podatku VAT nieodmiennie pozostawia wiele wątpliwości nie tylko księgowym. Z podatkiem tym walczą również właściciele przedsiębiorstw, w tym także i firm, które oferują usługi noclegowe. Jaką stawką VAT powinny być one opodatkowane? Odpowiadamy. Nocleg i nie tylko W przepisach prawa podatkowego znajdziemy jasny zapis mówiący o tym, że usługi noclegowe powinniśmy opodatkować według stawki […]

Read More
Ile kosztuje polisa OCP?
Motoryzacja Usługi

Ile kosztuje polisa OCP?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika –OCP? Firmy transportowe wykonujące przewóz towarów określają OCP, jako bezpieczeństwo w spedycji i które stanowi dla nich czynnik nadrzędny. Mimo, że nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, wiele kontrahentów zlecających przewóz ładunku wymaga posiadania przez przewoźnika OCP. Ten rodzaj polisy ubezpieczeniowej zabezpiecza przewoźnika przed koniecznością pokrywania z własnej kieszeni szkód […]

Read More
Ile kosztuje pralnia?
Usługi

Ile kosztuje pralnia?

Warto zapoznać się z dzisiejszym artykułem, by dowiedzieć się, dlaczego usługi pralnicze dla hoteli są coraz popularniejsze. Jesteś właścicielem takiego miejsca? A może osobą odpowiedzialną za ten dział? Dlaczego warto stawiać na zewnętrzne firmy, które wykonują pranie? Na co można dzięki temu liczyć? Ile to wszystko kosztuje? Dlaczego warto postawić na firmy zewnętrzne? Co sprawia, […]

Read More