Bramy garażowe – na jaką się zdecydować?

Bramy garażowe - na jaką się zdecydować?

Bramy garażowe – na jaką się zdecydować? Każdy właściciel garażu musi zdecydować się na odpowiednią bramę, która będzie dobrze chroniła garaż. W garażu, oprócz samochodu, trzyma się wiele innych rzeczy, narzędzia, rowery, sprzęt ogrodniczy itp. dlatego garaż powinien być dobrze zabezpieczony przed dostaniem się do niego niepowołanych osób. Na rynku jest wiele typów bram garażowych, które różnią się ceną, termoizolacyjnością, stopniem zabezpieczeń, sposobem otwierania oraz estetyka i wygodą otwierania. Bramy można kupić w marketach budowlanych lub zamówić na wymiar, w specjalistycznych firmach. Jakie główne typy bram są dostępne na rynku?

Brama segmentowa górna i boczne

To bardzo popularny model, obecnie najczęściej stosowany. Brama składa się z kilku segmentów, które są połączone zawiasami, zabezpieczonymi uszczelkami. To rozwiązanie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tego typu bramy garażowe wykonane są najczęściej ze stali ocynkowanej, która w środku wypełniona jest izolacją. Izolacja to pianka poliuretanowa lub styropian. Mechanizm działania bramy jest prosty. Segmenty poruszają się na rolkach po zamontowanych na ścianie i suficie prowadnicach. Po otwarciu brama chowa się pod sufitem. Bramy segmentowe są dobrym rozwiązaniem na posesjach, gdzie jest mało miejsca. Dzięki swej budowie bramy segmentowe zginają się, nie zajmując miejsca na podjeździe. Są stosunkowo tanią opcją, ich zaletą jest również bogate wzornictwo i styl, który można dopasować do każdego domu. Brama segmentowa boczna od swoje poprzedniczki różni się sposobem otwierania. Prowadnice zamontowane są nie po bokach, ale na suficie i w podłodze garażu, dzięki czemu jest do dobre rozwiązanie dla niskich, ale szerszych garaży. Są wygodne, bo do garażu można wejść szybciej, nie trzeba czekać aż cała bram się otworzy. Bramy segmentowe są dobrym wyborem w  garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Są też dużo szczelniejsze od bram uchylnych, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych, aby nie tracić ciepła.

Brama uchylna

Jest to model coraz rzadziej stosowany, jednak dalej cieszy się sporym zainteresowaniem. Są to bardzo proste bramy. Skrzydła unoszą się na prowadnicach, a potem chowają się pod sufitem garażu. Wykonane są ze stali lub aluminium. Są łatwe w montażu, nie wymagają wysokiego nadproża. Mają kilka wad, m.in. nie są szczelne, dlatego nie trzymają ciepła. Do otwarcia bramy uchylnej potrzebne jest miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu, dlatego nie powinno się jej montować na małych podjazdach. Wymagają też sporo miejsca pod sufitem.

Brama rolowana (żaluzjowa)

Są to bramy garażowe wykonane z wąskich profili (lameli), wykonanych ze stali lub aluminium. Lamele są nawijane na specjalny wał napędowy, który umieszczony jest w specjalnej kasecie, która jest nad wjazdem do garażu. Dużą zaletą tych bram jest łatwość obsługi, wysoka szczelność oraz to, że zajmują mało miejsca. Bramę rolowaną można zamontować na zewnętrza lub wewnątrz garażu, są bardzo wygodne w użytkowaniu. Kupuje się je w zestawie z napędem elektrycznym. Brama rolowana może mieć dowolny kształt, można ją zamontować na łukowatym otworze garażowym. Profile mogą być gładkie lub tłoczone. Bramy rolowane są najdroższe ze wszystkich bram garażowych.

Brama rozwierana

To najbardziej klasyczna brama garażowa, o prostej konstrukcji, najstarszy typ bram. Składa się z dwóch skrzydeł, umocowanych na zawiasach. Działają cicho i najczęściej bezawaryjnie. Są otwierane na zewnątrz, dlatego będą dobre do garaży o płaskich i dość dużych podjazdach. Aby je otworzyć, powierzchnia przed garażem musi być czysta, nie może zalegać na niej śnieg czy trawa. Mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej to stalowa blacha. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Mogą być ocieplane. Ceny są zależne od użytych materiałów oraz jakości wykonania. W bramach tego typu nie zawsze jest możliwość zamontowania napędu elektrycznego. 

Czym kierować się, wybierając bramę garażową?

Bramy garażowe - na jaką się zdecydować?
Bramy garażowe – na jaką się zdecydować?

Bramy garażowe występują w wielu typach, ale wszystkie powinny spełniać podstawowe parametry. Ważne, aby bramy były bezpieczne tzn. powinny zawierać wzmacniane profile oraz dobrej jakości zamknięcia. Bramy garażowe mają równe klasy odporności na włamanie. Ważną cechą jest termoizolacyjność. Jest to bardzo istotne,  w momencie, gdy garaż jest ogrzewany. Każdą bramę garażową można wyposażyć w system automatycznego otwierania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, otwarcie czy zamknięcie bramy nie wymaga wychodzenia z samochodu. Do tego celu wystarczy użyć pilota. Bramy z napędem są również bezpieczniejsze, ponieważ trudniej jest je podważyć. Wybierając bramę, należy zwrócić uwagę również na jej estetykę. Brama powinna pasować stylem i kolorem do pozostałej części budynku czy posesji. W sklepach i u producentów dostępne są bramy w różnych kolorach i stylach, mogą być wykończone elementami z drewna czy tworzyw sztucznych. Aby brama garażowa długo odgrywała swoją rolę, należy pamiętać o regularnych przeglądach i serwisach.

Okna ze Szczecina
Budownictwo

Okna ze Szczecina

Okna ze Szczecina: Okna są jednym z najważniejszych elementów w każdym budynku, zarówno mieszkalnym, jak i komercyjnym. Pełnią one nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną, tj. zapewniają dostęp do światła słonecznego, izolację termiczną i akustyczną oraz wentylację pomieszczeń. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje okien oraz opiszemy, jak montować okna. Rodzaje okien Okna ze […]

Read More
Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?
Budownictwo Technologie

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Świat się zmienia — ludzie ewoluują, a technologie, których mogą używać i wymyślać, również ewoluują. Niestety wszystko to ma konsekwencje, z których jednym z poważniejszych jest szybkie wyczerpywanie się naturalnych paliw do produkcji energii. Na szczęście jednak opracowano wynalazki, które pozwalają na wykorzystanie odnawialnych i niewyczerpanych źródeł energii i wszystko […]

Read More
Blacha trapezowa jak kłaść
Budownictwo

Blacha trapezowa jak kłaść

Blacha trapezowa jak kłaść – to produkty cechujące się uniwersalnością, dlatego są często wykorzystywane w budownictwie. Sprawdziły się, jako pokrycie dachowe i elewacyjne zarówno w przypadku małych form (garaże, wiaty), jak i wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych czy obiektów handlowych. Produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz z różnymi powłokami ochronnymi. Blacha trapezowa – zastosowanie Blacha […]

Read More