Co można, a czego nie w warsztacie samochodowym

Co można, a czego nie w warsztacie samochodowym

Co można, a czego nie w warsztacie samochodowym: warsztat samochodowy jest dla większości osób niemal tym samym, co wyjście do lekarza. Jeżeli mechanik postawił złą diagnozę, możemy stracić bardzo dużo pieniędzy, nerwów, a w najgorszym wypadku nasze auto będzie niezdolne do jazdy. Warsztat samochodowy jest również miejscem, gdzie możemy się doradzić, dokonać pewnego rodzaju konsultacji. Nie jest to tylko i wyłącznie miejsce, w którym samochody naprawiamy. Mechanika pojazdowa jest to oczywiście główna gałąź działalności warsztatów samochodowych, ale nie jedyna. Warto jest wiedzieć, co tak naprawdę możemy w warsztacie samochodowym załatwić oraz w jaki sposób weryfikować warsztaty uczciwe i te gorsze.

Mechanika pojazdowa

Co można, a czego nie w warsztacie samochodowym
Co można, a czego nie w warsztacie samochodowym

Mówiąc o tym, co możemy załatwić w warsztacie samochodowym, należy powiedzieć o mechanice pojazdowej, choć jest to oczywista oczywistość. Warto może wspomnieć o tym, że są różnego rodzaju problemy mechaniczne, elektryczne, a czasami elektroniczne w samochodach https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/125/uklad-elektryczny, które lepiej jest faktycznie wykonywać tylko i wyłącznie w warsztacie. Wiele osób interesujących się mechaniką pojazdowa na własną rękę, ma wiedzę teoretyczną, a czasami nawet i umiejętności praktyczne do tego, aby niektóre rzeczy naprawiać samodzielnie. Niestety może im brakować specjalistycznych narzędzi, zestawów naprawczych i maszyn. Z tego też powodu, faktycznie niektóre rzeczy lepiej jest naprawiać w warsztacie samochodowym. W rzeczywistości może wyjść taniej, a po drugie może też być to bezpieczniejsze.

Sprawdź koniecznie:

Konsultacja w przypadku wyceny szkody samochodu

Warsztat samochodowy (szczególnie ten zaufany) może być miejscem, w którym spróbujemy dokonać wstępnej wyceny szkód, jakie zostały wyrządzone w trakcie kolizji drogowej. Dlaczego powinniśmy przynajmniej orientacyjnie wiedzieć jaka kwota nam się należy? Przede wszystkim dlatego, że w Polsce rynek ubezpieczeniowy nie do końca jest uczciwy wobec klienta. Ubezpieczyciele nawet ci z wyższej półki, standardowo zaniżają kwoty odszkodowań. Dzieje się tak po części dlatego, że kiedyś to klienci agencji ubezpieczeniowych wyłudzali od nich pieniądze (w czasach kiedy nie było jeszcze rozbudowanych systemów informacyjnych między ubezpieczeniami, ale to inny temat). Niemniej jednak jest to praktyka nieuczciwa, ale nagminna. Jeżeli przyjedzie do nas likwidator szkody, dobrze byłoby wiedzieć przynajmniej w jakich granicach, mógłby się pomylić, przez dajmy na to nieostrożność. Jeśli natomiast szkodę wyceni o 50% mniej niż nasz mechanik, wiemy już z góry, że będzie czekać nas przepychanka z ubezpieczycielem. Jeżeli pojedziemy do mechanika samochodowego, który jest dobry i zaufany, to na pewno z dokładnością do 10% będzie w stanie nam wskazać, o jaką kwotę powinniśmy walczyć.

Czego unikać w warsztacie samochodowym

Warsztat samochodowy jest to miejsce, gdzie jakby nie było, dokonujemy interesów. Pieniądze przechodzą z ręki do ręki i nawet jeżeli dobrze znamy się z naszym mechanikiem i się lubimy, to powinniśmy wymagać od niego przynajmniej jednej rzeczy. Mianowicie chodzi o pokwitowanie. Pokwitowanie może być w formie paragonu lub faktury, ale ważne jest, abyśmy takie pokwitowanie mieli. Im droższe auto naprawiamy, tym jest to niestety bardziej wymagane. Przyjaźń i koleżeńskie stosunki mogą się skończyć bardzo szybko, jeżeli okazałoby się nagle, że w wyniku nieuwagi mechanika lub jego pracownika, nagle przepychamy się o 20 czy 30 000 zł za nowy silnik. Nawet jeżeli bardzo się lubimy, to takie straty finansowe mogą to zweryfikować.

Nie wierz na słowo, jeżeli naprawiamy samochód w nowym miejscu

Mechanik samochodowy pracujący w warsztacie samochodowym, bardzo rzadko zamierza nas oszukać z zasady (ale i tacy się zdarzają). Często nie są oszustami. Czasem po prostu brakuje im kwalifikacji i starają się robić dobrą minę do złej gry. Dlatego, jeżeli odwiedzamy jakiegoś mechanika po raz pierwszy, to nigdy nie róbmy tego z jakimiś poważnymi rzeczami do naprawy. Koszty jego nieudolności co go montażu, a czasami złego doboru części mogą być naprawdę wysokie, przy czym szansa na to, że on przyzna się do oczywistego błędu, jest niezwykle znikoma. Jeszcze mniejsza szansa jest na to, że człowiek ten z własnej woli, weźmie na siebie odpowiedzialność za pokrycie naszej szkody. Drugą rzeczą jest sprawdzenie efektu naprawy u mechanika konkurencyjnego. Nawet jeżeli nie jest to nasz mechanik zaufany, to powinniśmy pojechać, ściemnić, że chcemy zrobić jakiś drobny przegląd, że coś nam nie gra w tym miejscu, w którym akurat był naprawiany i zobaczyć, co to osoba o tym miejscu powie. Jeżeli będzie mieć ewidentne zastrzeżenia do stanu technicznego danego elementu, to możemy wnioskować, że mogliśmy zostać oszukani.

Mechanika pojazdowa nie jest to łatwy kawałek chleba. Aby mieć warsztat samochodowy trzeba mieć bardzo dużą wiedzę, zainwestować, zdobyć klientów oraz ich utrzymać. Bardzo często prowadzi to do różnego rodzaju pokusy nadużycia. Jeżeli szukamy warsztatu samochodowego, postarajmy się zebrać o danym warsztacie jak najwięcej różnego rodzaju informacji, opinii znajomych lub z internetu. Ograniczy to ryzyko, że oddanie samochodu do tego warsztatu będzie większym błędem, niż nic nierobienie z tym samochodem.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl
Top Serwis części samochodowe
Cmentarna 2
05-260 Marki
226795428
www.top-serwis.com

Drukarnia cyfrowa Wrocław
Usługi

Drukarnia cyfrowa Wrocław

Druk cyfrowy stał się integralną częścią współczesnego świata biznesu, edukacji, i kultury. Wrocław, będący dynamicznym ośrodkiem kreatywnym i technologicznym, nie pozostaje w tyle w tym zakresie. Drukarnie cyfrowe we Wrocławiu oferują szeroki zakres usług, spełniając potrzeby różnorodnych klientów. Od małych przedsiębiorstw po duże korporacje, od instytucji publicznych po prywatne inicjatywy, druk cyfrowy odgrywa kluczową rolę […]

Read More
Implanty zębów Wrocław
Usługi Zdrowie

Implanty zębów Wrocław

Wrocław, miasto o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym, to również miejsce, gdzie opieka stomatologiczna osiąga wysoki poziom. Wśród różnorodnych usług dentystycznych, jednym z najpopularniejszych zabiegów jest wszczepienie implantów zębowych. Dla osób z brakującymi zębami, implanty stanowią innowacyjne rozwiązanie, przywracając nie tylko estetykę uśmiechu, ale również funkcjonalność jamy ustnej. Wrocławskie gabinety stomatologiczne oferują kompleksową opiekę pacjentom, […]

Read More
Co to jest ranking firm SEO
Marketing i reklama Usługi

Co to jest ranking firm SEO

Ranking firm SEO to jedno z kluczowych pojęć w dzisiejszym świecie marketingu internetowego. W dobie wszechobecnej internetowej konkurencji, pozycja w wyszukiwarkach internetowych może stanowić o sukcesie lub porażce przedsiębiorstwa. Ale co tak naprawdę oznacza ranking firm SEO i dlaczego jest tak istotny? Prześledźmy to zagadnienie krok po kroku, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ […]

Read More