
Korzyści z przebywania osób starszych w prywatnych domach opieki: osoby starsze często wymagają codziennej i profesjonalnej opieki oraz kompetentnego nadzoru. Szalone tempo życia w metropolii nie zawsze pozwala bliskim osoby starszej zapewnić mu opiekę, na jaką zasługuje i której potrzebuje. Czasami prywatne domy opieki są jedyną opcją. W Polsce znajdują się sprawdzone domy dla osób starszych, w których można zapewnić im godną opiekę, dobrą jakość życia i różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Takie placówki zatrudniają wykwalifikowany personel medyczny i oferują komfortowe pokoje. Wiele prywatnych domów opieki położonych jest na dużym terenie, po którym można spacerować, oddychać świeżym powietrzem i cieszyć się życiem.
Różnice między państwowym a prywatnym domem opieki
Państwowe domy opieki różnią się od prywatnych tym, że opłata za utrzymanie odbywa się kosztem emerytury seniora. Prywatne domy opieki świadczą płatne usługi. Dostanie się do państwowej placówki jest dość trudne. Aby to zrobić, trzeba uzyskać odpowiednie skierowanie oraz zebrać dużą liczbę zaświadczeń i dokumentów. I nie trzeba spodziewać się luksusu takiego jak nowoczesny sprzęt czy piękne designerskie wnętrze. W przeciwieństwie do większości instytucji publicznych, prywatne domy opieki dbają zarówno o wnętrze, jak i o stworzenie bezbarierowego i bezpiecznego środowiska dla osób starszych. Dla seniorów organizowane są imprezy rozrywkowe, zajęcia rekreacyjne, które nie ograniczają się tylko do oglądania telewizji. Dostanie się do takiej placówki opiekuńczej dla osób starszych jest dość łatwe. Trzeba przejść minimum formalności, zabrać ze sobą dokumenty i zawrzeć umowę. Zwykle to wystarczy. Tak, trzeba liczyć się z kosztami, ale za te pieniądze osoba starsza otrzyma całodobową opiekę i wsparcie medyczne. A co najważniejsze uwagę, troskę i komunikację z rówieśnikami. Planując powierzyć opiekę nad osobą starszą personelowi prywatnego domu opieki, należy dokonać oceny poziomu świadczonych usług i porównać wszystkie kryteria (koszty utrzymania, poziom komfortu, położenie, specjalne warunki opieki, programy socjalne) można wybrać taki, w którym starsza osoba będzie przebywać w przytulnych i wygodnych warunkach.
Zobacz również:
Korzyści z mieszkania seniora w prywatnym domu opieki
- Systematyczny nadzór lekarski i stała opieka pielęgniarska.
- Zbilansowana dieta.
- Komfortowe warunki życia – stworzenie optymalnych warunków dla osób obłożnie chorych i osób niezdolnych do samodzielnego poruszania się.
- Ciepłe i wygodne pokoje, wyposażone w funkcjonalne meble i łazienki (jedno, dwu i trzyosobowe).
- Opracowany program rehabilitacyjny poprawiający kondycję fizyczną i wzmacniający odporność.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze prywatnego domu opieki
Standardowa lista usług obejmuje z reguły opiekę domową i higieniczną, organizację wypoczynku, monitoring stanu zdrowia, żywienie. Być może oprócz zwykłych usług osoba starsza może potrzebować: rehabilitacji po przebytych chorobach, nadzoru lekarzy specjalistów, opatrunków, zastrzyków, zajęć z psychologami. Ważnym warunkiem komfortowego pobytu jest prawidłowe odżywianie, ponieważ zbilansowana dieta jest kluczowym warunkiem zachowania zdrowia w starszym wieku. Z reguły w prywatnych domach opieki organizuje się od czterech do sześciu posiłków dziennie. Ale nie ilość pożywienia jest istotna o wiele ważniejsza jest jego jakość i różnorodność. Wskazane jest, aby menu nie powtarzać częściej niż raz na trzy tygodnie i uwzględniać cechy organizmu osoby starszej. Możliwe jest opracowanie indywidualnej diety zgodnie z zaleceniami lekarzy. Jest to szczególnie ważne dla osób z cukrzycą lub alergiami.
Bezpieczeństwo i warunki mieszkania w prywatnym domu opieki
Poręcze w łazienkach, podwójne poręcze na schodach, maty antypoślizgowe, specjalne mechanizmy podnoszące, rampy, to wszystko jest niezbędne przy urządzaniu prywatnego domu opieki. Dla komfortowego pobytu niezbędny jest również ogrodzony teren oraz teren spacerowy z ławkami. Zimą ścieżki muszą być oczyszczone i zabezpieczone środkiem przeciwoblodzeniowym. W dobrych placówkach każda łazienka posiada prysznic, specjalne poręcze, które pozwolą na wykonywanie bezpiecznych zabiegów higienicznych. Korzystanie z kąpieli dla osób starszych jest dość problematyczne, dlatego odbywa się pod okiem profesjonalnych opiekunek. Osobie starszej musi być zapewnione łóżko o odpowiedniej wysokości, aby mogła ona swobodnie na nim usiąść, i z niego wstać. Idealnie łóżka powinny być wyposażone w odchylany zagłówek. Najczęściej instalowane są łóżka ortopedyczne, a ciężko chorzy seniorzy mogą korzystać ze specjalnych urządzeń wielofunkcyjnych. Trzeba pamiętać, że właściwa terapia połączona z komfortowymi warunkami życia zawsze daje pozytywny efekt. Dzięki kompetentnemu podejściu i systematycznemu wdrażaniu środków terapeutycznych, postawione cele można osiągnąć nawet w krótkim czasie. Należy jednak rozumieć, że określony czas trwania procesu zdrowienia zależy nie tylko od charakteru i ciężkości choroby, ale także od profesjonalizmu lekarzy i personelu pracującego z chorymi. Warunki życia i ciepło, z jakim obsługa traktuje osoby starsze, również odgrywają bardzo istotną rolę w skuteczności poprawy zdrowia.