Systemy ERP – ich znaczenie w optymalizacji pracy firmy – Optymalizacja działań i kosztów to priorytet każdej firmy – to sekret skutecznego zarządzania, a przede wszystkim skutecznego osiągania celów. Wymaga to jednak doskonałej organizacji pracy oraz systemów pomagających zarządzać działaniami na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa. Tutaj z pomocą przychodzi system ERP, który staje się obecnie niemal niezastąpionym elementem każdej dużej firmy, znacznie ułatwiając pracę i dając kontrolę nad wszystkim. Dla kogo taki system jest najlepszy i na czym dokładnie polega?
Co to jest system ERP?
Krótko mówiąc, system ERP to nic innego jak kompleksowe oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem. Skrót „ERP” pochodzi od „planowania zasobów przedsiębiorstwa”, czyli planowania zasobów w przedsiębiorstwie. Funkcjonujące obecnie na rynku systemy ERP są nowoczesnymi wersjami tych, które powstały po II wojnie światowej i na przestrzeni lat udoskonaliły się na tyle, że mogą zastąpić nawet kilka systemów jednocześnie. Obejmuje kontrolę i zarządzanie najważniejszymi zasobami i procesami w niemal wszystkich obszarach działalności firmy, w tym: sprzedaży, finansów, księgowości, magazynów, zasobów ludzkich, zakupów, produkcji i innych.
Uniwersalność systemu pozwala firmom z niemal wszystkich sektorów gospodarki na wdrożenie go zgodnie z ich potrzebami, upraszczając tym samym wewnętrzne procesy i działania. Na przykład największą różnicą, jaką oferują systemy ERP w porównaniu z innymi systemami na rynku, jest to, że działają one na tej samej bazie danych. W praktyce oznacza to, że po wprowadzeniu do systemu baz danych takich jak klienci i kontrahenci, prawie wszyscy pracownicy mają do nich dostęp i mogą w pełni wykonywać z nimi swoje obowiązki, niezależnie od tego, w jakim dziale pracują.
Korzystanie z systemu ERP – korzyści
Coraz więcej firm decyduje się na systemy ERP i sukcesywnie wdraża je w swoich strukturach. Liczne opinie klientów, którzy już zdecydowali się na korzystanie z oprogramowania, świadczą o wymiernych korzyściach płynących z jego stosowania. Okazuje się, że system może mieć wpływ np. na optymalizację kosztów z tym związanych. Wraz z papierowymi dokumentami, drukiem i paliwem w ramach podróży służbowych. Dodatkowo proces komunikacji staje się usprawniony, gdyż informacja w systemie ERP jest od razu widoczna dla wszystkich dedykowanych użytkowników, co znacznie przyspiesza jej obieg.
Systemy ERP przodują również w przetwarzaniu danych i wspierają użytkowników, gdy muszą przygotować analizy lub raporty przydatne w zarządzaniu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że system wdrożony w firmie o złożonej i zróżnicowanej strukturze, znakomicie wspomoże dział księgowości w wykonywaniu różnorodnych procesów księgowych, finansowych, podatkowych, rozliczeniowych związanych z obowiązującymi podatkami oraz usystematyzuje wypłatę wynagrodzeń.
Dodatkowo umożliwia przejrzystą analizę wszystkich wydatków, co doceni każdy właściciel firmy. To oprogramowanie jest zdecydowanie polecane przedsiębiorcom, którym zależy na maksymalizacji optymalizacji swojej pracy i pracowników, ale przede wszystkim lubią zlecenia i zlecenia – wybrane systemy ERP zapewniają to użytkownikom. Korzyści płynące z zastosowania powyższych systemów są zdecydowanie najczęściej wymieniane przez przedsiębiorców – warto wypróbować je na własnej skórze!
Jak wybrać idealny system ERP?
Pomimo dużej uniwersalności i łatwości adaptacji systemów ERP w przedsiębiorstwie, wiele z nich różni się specjalizacjami, którymi zajmuje się dana firma. Na przykład inne oprogramowanie będzie odpowiednie dla biznesu stricte nastawionego na obsługę klienta i sprzedaż bezpośrednią, a inne dla firmy produkcyjnej, która ceni sobie łatwą kontrolę i planowanie procesu produkcyjnego oraz kwestie związane z wymaganiami technicznymi i materiałowymi. Dlatego pierwszym i podstawowym krokiem w wyborze idealnego systemu ERP będzie określenie indywidualnych potrzeb i celów naszej firmy, w czym z pewnością pomogą eksperci, którzy pomagają we wdrożeniu i doborze oprogramowania, gdy kontaktujemy się z firmami oferującymi ERP systemów bezpośrednio.
Warto zaznaczyć, że ofert dla danego systemu jest co najmniej kilkadziesiąt, a ponadto każde oprogramowanie dedykowane określonej grupie odbiorców może różnić się od wersji klasycznej. Wszystko to dla klientów, którym zależy na tym, aby ich oprogramowanie było jak najbardziej spersonalizowane. Jeśli przedsiębiorca chce maksymalnie ułatwić i usprawnić działanie swojej firmy, a brakuje mu poczucia pełnej kontroli nad wewnętrznymi procesami firmy, zdecydowanie powinien rozważyć wdrożenie systemu ERP w swojej firmie. To opcja na co najmniej kilka lat, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto ją dobrze przemyśleć i skonsultować ze specjalistami.