W jaki sposób zostać tłumaczem języka angielskiego?

Obecnie języka angielskiego używa się zarówno na stopie prywatnej, jak i biznesowej. W obliczu ciągłej globalizacji społeczeństwa, gospodarki i biznesu mamy coraz więcej do czynienia zarówno z dokumentami, jak i innymi źródłami napisanymi w języku angielskim. Jak wiadomo, nie każdy biegle włada tym językiem, dlatego praca tłumacza języka angielskiego jest obecnie bardzo popularnym zawodem, który daje tłumaczowi wiele obszarów do zarobku. Tłumaczenia angielski obecnie są bardzo potrzebne, dlatego warto jest na samym początku dowiedzieć się, jakie powinny być kroki, zanim staniemy się dobrze zarabiającymi tłumaczami. 

Zdobycie odpowiedniego wykształcenia oraz certyfikacji

 Na samym początku istotne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia, oraz kompetencji, które dadzą nam odpowiedni grunt pod świadczenie usług, jakim są tłumaczenia na angielski. Osoby, które już po liceum planują związać się zawodowo z obszarem języka obcego, może wybrać jeden z wielu kierunków studiów pogłębiających wiedzę z dziedziny języka angielskiego. Tego typu studia w kompleksowy sposób przygotowują studenta do biegłego odnajdywania się we wszelkich aspektach języka obcego. W dalszym etapie dostępne są dla studenta konkretne specjalizacje, które w wąski sposób przygotowują nas do konkretnej dziedziny działalności z językiem. Wśród najpopularniejszych można wymienić profil nauczyciela języka angielskiego albo właśnie profil tłumacza .

 Jeżeli swoją pasję tłumaczenia angielski odnaleźliśmy na późniejszym etapie swojego życia, zawsze możemy wziąć udział w certyfikacji, która pozwoli nam zdobyć kompetencje tłumacza języka angielskiego. Samych szkoleń na tłumacza nie ma zbyt wiele na rynku, lecz co jakiś czas cyklicznie organizuje się szkolenia zakończone egzaminem, które potwierdzają kompetencje pozwalające na tłumaczenie tekstów. Alternatywą może być zdobycie odpowiedniej certyfikacji, która potwierdza samą znajomość języka. Najpopularniejsze są egzaminy międzynarodowe jak na przykład CAE.

Pierwsze doświadczenia jako tłumacz

 Najważniejszą wskazówką, jaką można dać początkującemu tłumaczowi to… zacznij tłumaczyć! Bez zdobycia początkowego doświadczenia ciężko będzie rozwinąć swój warsztat. Na samym początku, nie mając swoich klientów, warto zaproponować znajomym, przyjaciołom oraz rodzinie przetłumaczenie tekstów, które są im akurat potrzebne. Pierwsze tłumaczenia mogą się również wiązać z porażkami – odrzucony tekst bądź niezadowolenie klienta z jakości tłumaczenia. Zawodowy tłumacz musi również nauczyć się przeżywać takie porażki i nie poddawać się w przypadku pierwszego odrzuconego tekstu. Tłumaczenia angielski to bardzo szeroka dziedzina, nie w każdej jesteśmy dobrzy, dlatego warto również znaleźć dla siebie odpowiednią niszę, w której jesteśmy dobrzy. Dzięki temu, kształcąc się, możemy być prawdziwymi specjalistami w wąskiej, lecz dobrze płatnej dziedzinie. Po początkowych tłumaczeniach przyjdą kolejne, lepiej płatne. Warto przetrzymać ten pierwszy ciężki okres, gdyż może on w przyszłości zaowocować wieloma zleceniami.

Zobacz koniecznie :

 

Ciągłe promowanie się za pomocą różnych kanałów

 W pracy tłumacza ważna jest ciągła reklama swoich usług. Na rynku panuje duża konkurencja, dlatego warto jest być na bieżąco z wszelkimi portalami, oraz serwisami ogłoszeniowymi, na których możemy zdobyć zlecenia tłumaczenia. Bardzo ważne są również pozytywne opinie naszych dotychczasowych klientów. Dzięki nim ich znajomi oraz partnerzy biznesowi bardziej będą skłonni oddać tłumaczenia angielski do nas, niż do nieznajomego tłumacza. Istnieje wiele możliwości, za pośrednictwem których możemy promować swoje usługi. Dobrym pomysłem jest stała współpraca z firmami, które na co dzień pracują z materiałami w języku angielskim. Dzięki temu możemy bez trudu zdobywać nowe zlecenia.

Stopień wyżej, czyli jak zostać tłumaczem przysięgłym języka angielskiego?

Tłumacz języka przysięgłego musi zdać egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. Tego typu egzamin jest patronowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w związku z tym jest to najbardziej oficjalny certyfikat, jaki możemy uzyskać pracując jako tłumacz. Wiele tłumaczeń jest możliwych do zrealizowania tylko pod warunkiem posiadania certyfikacji tłumacza przysięgłego, w związku z tym jest to inwestycja w swój biznes. Wszystkie dokumenty urzędowe, oficjalne oraz notarialne mogą zostać przetłumaczone jedynie przez tłumacza przysięgłego. Uzyskując więc taką posadę, warto zadbać o swój wizerunek i założyć stronę internetową, na której możemy oferować swoje usługi tłumacza przysięgłego.

 

Nie zapominaj o ciągłej nauce

Nawet, jeżeli jesteśmy już wziętymi tłumaczami języka angielskiego, nie możemy zapominać o ciągłym kształceniu się. To bardzo ważne by nie stać w miejscu. Język ewoluuje i my jako tłumacz mamy obowiązek zapoznawania się z wszystkimi nowinkami oraz pogłębianiem dotychczas zdobytej wiedzy. Nie ma na świecie tłumacza, który ma wiedzę absolutną o wszystkich aspektach języka. To bardzo ważne, by ciągle doskonalić swoje umiejętności i poszerzać horyzonty.

Systemy ERP - ich znaczenie w optymalizacji pracy firmy
Technologie Usługi

Systemy ERP – ich znaczenie w optymalizacji pracy firmy

Systemy ERP – ich znaczenie w optymalizacji pracy firmy – Optymalizacja działań i kosztów to priorytet każdej firmy – to sekret skutecznego zarządzania, a przede wszystkim skutecznego osiągania celów. Wymaga to jednak doskonałej organizacji pracy oraz systemów pomagających zarządzać działaniami na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa. Tutaj z pomocą przychodzi system ERP, który staje się obecnie niemal […]

Read More
Kiedy zaczyna się rehabilitacja i jak zrobić pierwszy krok?
Usługi Zdrowie

Kiedy zaczyna się rehabilitacja i jak zrobić pierwszy krok?

Rehabilitacja to coś, co większości z nas kojarzy się przede wszystkim z radzeniem sobie z bólem i porażeniem kończyn po różnego rodzaju kontuzjach, kontuzjach i wypadkach. Kiedy zaczyna się rehabilitacja i jak zrobić pierwszy krok? W rzeczywistości jednak gabinety rehabilitacyjne odwiedzane są w wielu innych sytuacjach. W tym krótkim przewodniku podpowiemy Ci, kiedy właściwie skorzystać z […]

Read More
Drukarnia cyfrowa
Marketing i reklama Usługi

Drukarnia cyfrowa

Drukarnia cyfrowa i druk cyfrowy – co musimy o nich wiedzieć? Na dzień dzisiejszy jedną z popularniejszych metod druku jest druk cyfrowy. Jest on powszechnie wykorzystywany chociażby do produkcji ulotek, wizytówek, katalogów. Ceniony jest za trwałość, szybkość i możliwość stosunkowo łatwego spersonalizowania wydruków. Coraz nowsze rozwiązania sprawiają, że może to być doskonała alternatywa dla offsetu. […]

Read More