Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą? Stopy narażone są na najróżniejszego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Często występującą, a jednocześnie nagminnie bagatelizowaną nieprawidłowością, lokalizującą się w obrębie stóp, jest tak zwana keratoliza dziobata. Czym dokładnie jest to schorzenie? Jakie są jego objawy i przede wszystkim – jak skutecznie sobie z nim radzić? 

Czym jest keratoliza dziobata?

sklep podologiczny online
sklep podologiczny online

Keratoliza dziobata to schorzenie występujące również pod nazwą rogowiec pobrużdżony. Jego objawy, początkowo stosunkowo dyskretne, z czasem stają się coraz bardziej widoczne, co więcej, uciążliwe dla pacjenta. Dolegliwość ta posiada podłoże bakteryjne, dlatego też już w przypadku pierwszych jej objawów zaleca się niezwłoczną konsultację ze specjalistą podologiem lub dermatologiem. 

Jak wygląda keratoliza dziobata?

Schorzenie to objawia się w charakterystyczny sposób. Keratolizę rozpoznać można dzięki bardzo specyficznym, drobnym ubytkom na skórze stóp. Objawy dolegliwości zlokalizowane są najczęściej na śródstopiu i bocznych krawędziach stopy, a także na piętach i opuszkach palców. Keratoliza daje o sobie znać poprzez stopniowe pojawianie się na skórze charakterystycznych, bardzo drobnych zagłębień, które z czasem przeradzają się w coraz głębsze, gęsto rozsiane ubytki. Zmiany te przybierają też inny niż zdrowa skóra kolor. Ubytki będące objawem schorzenia są najczęściej koloru białawego. 

Inne objawy i dolegliwości towarzyszące keratolizie

preparaty podologiczne
preparaty podologiczne

Warto wiedzieć, że keratoliza dziobata to nie tylko charakterystyczne, pojawiające się na skórze stóp zmiany, ale także inne towarzyszące im dolegliwości. Przede wszystkim jest to uciążliwy świąd i pieczenie, które skutecznie są w stanie uprzykrzyć życie pacjentowi. Z czasem nieleczona keratoliza może wywoływać również nieprzyjemne dolegliwości bólowe, a co za tym idzie uniemożliwiać swobodne funkcjonowanie. 

Z racji tego, że keratoliza dziobata jest schorzeniem o podłożu bakteryjnym, na skórze stóp wokół zmian chorobowych mogą występować nadżerki lub powstające na skutek łączenia się ubytków większe szczeliny. Wraz z postępowaniem choroby pojawia się znacznie większa tkliwość i wrażliwość stóp na dotyk, potęgują się również dolegliwości bólowe. Po pewnym czasie może wystąpić też trudna do późniejszego zniwelowania maceracja naskórka. W efekcie tego skóra stóp staje się znacznie bardziej wrażliwa, a co za tym idzie – podatna na wszelkiego rodzaju inne schorzenia. 

Keratoliza dziobata – przyczyny powstawania

Wiemy już, jak objawia się na skórze stóp dolegliwość zwana keratolizą dziobatą czy też rogowcem pobrużdżonym. Nasuwa się więc kolejne pytanie – w jaki sposób powstaje ów uciążliwy problem natury podologicznej? Co stoi za pojawianiem się keratolizy na skórze? Bezpośrednią przyczyną jest w tym wypadku obecność na skórze bakterii z rodzaju maczugowców. Infekcja spowodowana jest najczęściej przez bakterie Corynebacterium, Kytococcus sedentarius, Dermatophilus congolensis i Actinomyces. Bakterie obecne na skórze stóp produkują enzymy, tak zwane proteazy serynowe. Trawią one keratynę, zlokalizowaną w warstwie rogowej ludzkiego naskórka. W ten właśnie sposób na skórze powstają charakterystyczne dla tej choroby ubytki. 

Oprócz przyczyn bezpośrednich, czyli obecności bakterii, powodujących powstawanie ubytków w skórze, na rozwój keratolizy dziobatej wpływ mają także dodatkowe, pośrednie czynniki. Przede wszystkim jest to regularne i długotrwałe chodzenie w ciasnych i nieprzepuszczających powietrza butach. Do tego dodać należy również pracę stojącą i fizyczną oraz predyspozycje do występowania nadpotliwości stóp. Zarówno nadmierne pocenie się stóp, jak i noszenie ciasnych, zabudowanych i niedopasowanych butów sprawia, że wokół stopy wytwarza się środowisko idealne do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, także tych odpowiadających za keratolizę dziobatą.

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?
Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?

Na pojawienie się na skórze keratolizy dziobatej, a co za tym idzie także charakterystycznych ubytków, świądu i pieczenia, znacznie bardziej narażeni są mężczyźni, przede wszystkim panowie regularnie wykonujący pracę fizyczną. Do grupy podwyższonego ryzyka należą również sportowcy, którzy w sposób szczególny obciążają swoje stopy podczas treningów i zawodów. 

Keratoliza dziobata – leczenie

Jak radzić sobie z problemem keratolizy dziobatej? Przede wszystkim należy pamiętać, że choroby tej nie wolno bagatelizować ani też zwalczać samodzielnie, przy użyciu domowych środków i sposobów. Dolegliwością tą powinien zająć się doświadczony specjalista, posiadający odpowiednią wiedzę i umiejętności, a więc podolog lub lekarz dermatolog. 

Leczenie keratolizy rozpoczyna się od wykonania specjalistycznego badania bakteriologicznego, mającego na celu rozpoznanie szczepów obecnych w skórze pacjenta. Na wszelki wypadek można wykonać również badanie mykologiczne, aby wykluczyć obecność patogenów grzybiczych. Po dokładnym rozpoznaniu i zaplanowaniu optymalnej ścieżki terapii podolog może rozpocząć leczenie. Terapia keratolizy dziobatej opiera się na stosowaniu profesjonalnych środków leczniczych do użytku zewnętrznego, a także doustnych środków farmakologicznych; przyjmowanie tych drugich powinno jednak zostać skonsultowane z lekarzem. Środki stosowane miejscowo, zewnętrznie to preparaty o działaniu odkażającym i osuszającym. Powinny one zawierać klotrimazol, nadtlenek benzoilu oraz erytromycynę. 

Zakończenie leczenia powinno być równoznaczne z rozpoczęciem odpowiedniej profilaktyki, o szczegółach której powinien poinstruować pacjenta podolog. 

 

Ubezpieczenie OCP przewoźnika
Usługi

Ubezpieczenie OCP przewoźnika

Ubezpieczenie OCP przewoźnika to temat, który może wydawać się skomplikowany, ale jest niezwykle istotny dla każdego, kto profesjonalnie zajmuje się transportem towarów. W poniższym artykule postaram się przybliżyć kluczowe aspekty tego ubezpieczenia, jego konieczność oraz potencjalne skutki jego braku. Analizując poszczególne elementy, które wpływają na składkę oraz możliwości uzyskania zniżek, zrozumiesz, jak ważne jest posiadanie […]

Read More
Rehabilitant dziecięcy Szczecin
Usługi Zdrowie

Rehabilitant dziecięcy Szczecin

Rehabilitant dziecięcy Szczecin –  stanowi niezastąpione wsparcie dla najmłodszych w ich walce o pełną sprawność i samodzielność. Specjaliści z tej dziedziny są kluczem do poprawy jakości życia dzieci z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Jakie są więc sygnały, że nasze dziecko może potrzebować pomocy takiego eksperta? Jak wybrać najlepszego specjalistę i na co zwracać uwagę podczas terapii? […]

Read More
Nakładki Invisalign Szczecin
Uroda Zdrowie

Nakładki Invisalign Szczecin

Nakładki Invisalign Szczecin to nowoczesna metoda korygowania uśmiechu, która zdobywa coraz większą popularność wśród pacjentów poszukujących dyskretnej i komfortowej alternatywy dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Ta innowacyjna technologia oferuje nie tylko estetyczne zalety, ale także wygodę użytkowania, co sprawia, że jest coraz chętniej wybierana przez osoby w różnym wieku. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym […]

Read More