Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą? Stopy narażone są na najróżniejszego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Często występującą, a jednocześnie nagminnie bagatelizowaną nieprawidłowością, lokalizującą się w obrębie stóp, jest tak zwana keratoliza dziobata. Czym dokładnie jest to schorzenie? Jakie są jego objawy i przede wszystkim – jak skutecznie sobie z nim radzić? 

Czym jest keratoliza dziobata?

sklep podologiczny online
sklep podologiczny online

Keratoliza dziobata to schorzenie występujące również pod nazwą rogowiec pobrużdżony. Jego objawy, początkowo stosunkowo dyskretne, z czasem stają się coraz bardziej widoczne, co więcej, uciążliwe dla pacjenta. Dolegliwość ta posiada podłoże bakteryjne, dlatego też już w przypadku pierwszych jej objawów zaleca się niezwłoczną konsultację ze specjalistą podologiem lub dermatologiem. 

Jak wygląda keratoliza dziobata?

Schorzenie to objawia się w charakterystyczny sposób. Keratolizę rozpoznać można dzięki bardzo specyficznym, drobnym ubytkom na skórze stóp. Objawy dolegliwości zlokalizowane są najczęściej na śródstopiu i bocznych krawędziach stopy, a także na piętach i opuszkach palców. Keratoliza daje o sobie znać poprzez stopniowe pojawianie się na skórze charakterystycznych, bardzo drobnych zagłębień, które z czasem przeradzają się w coraz głębsze, gęsto rozsiane ubytki. Zmiany te przybierają też inny niż zdrowa skóra kolor. Ubytki będące objawem schorzenia są najczęściej koloru białawego. 

Inne objawy i dolegliwości towarzyszące keratolizie

preparaty podologiczne
preparaty podologiczne

Warto wiedzieć, że keratoliza dziobata to nie tylko charakterystyczne, pojawiające się na skórze stóp zmiany, ale także inne towarzyszące im dolegliwości. Przede wszystkim jest to uciążliwy świąd i pieczenie, które skutecznie są w stanie uprzykrzyć życie pacjentowi. Z czasem nieleczona keratoliza może wywoływać również nieprzyjemne dolegliwości bólowe, a co za tym idzie uniemożliwiać swobodne funkcjonowanie. 

Z racji tego, że keratoliza dziobata jest schorzeniem o podłożu bakteryjnym, na skórze stóp wokół zmian chorobowych mogą występować nadżerki lub powstające na skutek łączenia się ubytków większe szczeliny. Wraz z postępowaniem choroby pojawia się znacznie większa tkliwość i wrażliwość stóp na dotyk, potęgują się również dolegliwości bólowe. Po pewnym czasie może wystąpić też trudna do późniejszego zniwelowania maceracja naskórka. W efekcie tego skóra stóp staje się znacznie bardziej wrażliwa, a co za tym idzie – podatna na wszelkiego rodzaju inne schorzenia. 

Keratoliza dziobata – przyczyny powstawania

Wiemy już, jak objawia się na skórze stóp dolegliwość zwana keratolizą dziobatą czy też rogowcem pobrużdżonym. Nasuwa się więc kolejne pytanie – w jaki sposób powstaje ów uciążliwy problem natury podologicznej? Co stoi za pojawianiem się keratolizy na skórze? Bezpośrednią przyczyną jest w tym wypadku obecność na skórze bakterii z rodzaju maczugowców. Infekcja spowodowana jest najczęściej przez bakterie Corynebacterium, Kytococcus sedentarius, Dermatophilus congolensis i Actinomyces. Bakterie obecne na skórze stóp produkują enzymy, tak zwane proteazy serynowe. Trawią one keratynę, zlokalizowaną w warstwie rogowej ludzkiego naskórka. W ten właśnie sposób na skórze powstają charakterystyczne dla tej choroby ubytki. 

Oprócz przyczyn bezpośrednich, czyli obecności bakterii, powodujących powstawanie ubytków w skórze, na rozwój keratolizy dziobatej wpływ mają także dodatkowe, pośrednie czynniki. Przede wszystkim jest to regularne i długotrwałe chodzenie w ciasnych i nieprzepuszczających powietrza butach. Do tego dodać należy również pracę stojącą i fizyczną oraz predyspozycje do występowania nadpotliwości stóp. Zarówno nadmierne pocenie się stóp, jak i noszenie ciasnych, zabudowanych i niedopasowanych butów sprawia, że wokół stopy wytwarza się środowisko idealne do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, także tych odpowiadających za keratolizę dziobatą.

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?
Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?

Na pojawienie się na skórze keratolizy dziobatej, a co za tym idzie także charakterystycznych ubytków, świądu i pieczenia, znacznie bardziej narażeni są mężczyźni, przede wszystkim panowie regularnie wykonujący pracę fizyczną. Do grupy podwyższonego ryzyka należą również sportowcy, którzy w sposób szczególny obciążają swoje stopy podczas treningów i zawodów. 

Keratoliza dziobata – leczenie

Jak radzić sobie z problemem keratolizy dziobatej? Przede wszystkim należy pamiętać, że choroby tej nie wolno bagatelizować ani też zwalczać samodzielnie, przy użyciu domowych środków i sposobów. Dolegliwością tą powinien zająć się doświadczony specjalista, posiadający odpowiednią wiedzę i umiejętności, a więc podolog lub lekarz dermatolog. 

Leczenie keratolizy rozpoczyna się od wykonania specjalistycznego badania bakteriologicznego, mającego na celu rozpoznanie szczepów obecnych w skórze pacjenta. Na wszelki wypadek można wykonać również badanie mykologiczne, aby wykluczyć obecność patogenów grzybiczych. Po dokładnym rozpoznaniu i zaplanowaniu optymalnej ścieżki terapii podolog może rozpocząć leczenie. Terapia keratolizy dziobatej opiera się na stosowaniu profesjonalnych środków leczniczych do użytku zewnętrznego, a także doustnych środków farmakologicznych; przyjmowanie tych drugich powinno jednak zostać skonsultowane z lekarzem. Środki stosowane miejscowo, zewnętrznie to preparaty o działaniu odkażającym i osuszającym. Powinny one zawierać klotrimazol, nadtlenek benzoilu oraz erytromycynę. 

Zakończenie leczenia powinno być równoznaczne z rozpoczęciem odpowiedniej profilaktyki, o szczegółach której powinien poinstruować pacjenta podolog. 

 

Najmodniejsze plecaki
Moda Sklepy Usługi

Najmodniejsze plecaki

Najmodniejsze plecaki: Plecaki są znacznie więcej niż tylko praktycznym sposobem na przenoszenie naszych rzeczy. To modne akcesoria, które pozwalają nam wyrazić nasz styl i osobowość. W sezonie jesień-zima, wybór plecaka jest szczególnie ważny, ponieważ musi on sprostać zarówno naszym potrzebom, jak i panującym warunkom pogodowym. W tym artykule przyjrzymy się najmodniejszym plecakom na ten sezon, […]

Read More
Prawnik medyczny Warszawa
Prawo Usługi

Prawnik medyczny Warszawa

Prawnik medyczny Warszawa: Medycyna i prawo to dziedziny, które często splatają się w życiu każdego z nas. Gdy zmagamy się z problemami zdrowotnymi, często potrzebujemy wsparcia nie tylko lekarzy, ale także specjalistów od prawa medycznego. W Warszawie działa wiele kancelarii prawnych specjalizujących się w obszarze prawa medycznego, które oferują profesjonalne usługi i wsparcie prawne pacjentom […]

Read More
Transport przeprowadzki w Gdańsku
Transport Usługi

Transport przeprowadzki w Gdańsku

Transport przeprowadzki w Gdańsku: przeprowadzka to jedno z tych wyzwań, które każdy z nas pewnie kiedyś musiał stawić czoła. Bez względu na to, czy to mały kawalerka czy duże biuro, proces przemieszczenia całego dobytku w nową lokalizację może być żmudny, stresujący i czasochłonny. Szczególnie dla firm, które przenoszą swoje biura w nowe miejsce, proces ten […]

Read More