Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik

Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik

Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik: pracownicy z Ukrainy pojawiają się w naszym kraju z roku na rok coraz częściej. Aktualna sytuacja polityczna za naszą wschodnią granicą staje się coraz gorsza, dlatego wielu Ukraińców w obawie o bezpieczeństwo swoje oraz swojej rodziny, podejmuje decyzję o wyjeździe do Polski. Pracownicy z Ukrainy są dla wielu polskich przedsiębiorców jedyną deską ratunku. Polski rynek pracy charakteryzuje się obecnie tym, iż znalezienie pracowników do wykonywania niektórych prac graniczy z cudem. Pracownicy z Ukrainy bardzo chętnie podejmują się wykonywania prac, których nie podjęliby się Polacy. Ponadto, mają oni o wiele mniejsze wymagania finansowe. Wszystko to powoduje, iż polscy przedsiębiorcy często decydują się na zatrudnienie ich w swoich firmach. 

Pracownicy z Ukrainy to już codzienność w polskich firmach

Jak wskazują ogólnodostępne statystyki, aż 85% spośród zatrudnionych w Polsce cudzoziemców to pracownicy z Ukrainy. W 2017 roku zdecydowana większość z nich pracowała w sektorze rolniczym. Bardzo szybko rośnie też odsetek Ukraińców zatrudnionych w sektorze usług, przemyśle oraz w budownictwie. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jakie warunki należy spełnić, aby w pełni legalnie móc zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Ile zarabia pracownik z Ukrainy?

Mimo tego, iż w chwili obecnej Ukraińców w Polsce jest bardzo dużo, to zdecydowana większość z nich wcale nie myśli o tym, aby pozostać w naszym kraju na stałe. Takie zamiary ma tylko co dziesiąty Ukrainiec. Pracownicy z Ukrainy o wiele bardziej wolą przebywać w Polsce krótkotrwale wyłącznie w celach zarobkowych. Oczywiście nie zmienia to jednocześnie faktu, iż prawie co drugie duże polskie przedsiębiorstwo zatrudnia Ukraińców. Wśród średnich przedsiębiorców co piąty pracownik jest Ukraińcem, a małych co dziesiąty. Warto również wiedzieć o tym, iż tezy mówiące o tym, iż pracownicy z Ukrainy są tanią siłą roboczą, powoli stają się mitami. W tej chwili zarobki 6 na 10 zatrudnionych w naszym kraju Ukraińców wynoszą od 2500 złotych do 3000 złotych netto. Bardzo wielu z nich może także liczyć na szereg dodatkowych benefitów – mowa tutaj o zakwaterowaniu, transporcie oraz wyżywieniu.

Dodatki do pensji sprawiają, że 20% pracowników z Ukrainy wydaje w Polsce na swoje utrzymanie mniej niż 200 złotych, zaś prawie 40% z nich tylko od 200 do 500 złotych. Ponadto, co drugi Ukrainiec zatrudniony w Polsce ma gwarancję uzyskania zakwaterowanie, zaś co trzeci wyżywienia. Nie ma zatem się co dziwić temu, iż w Polsce lawinowo rośnie liczba kwater pracowniczych dedykowanym pracownikom z Ukrainy. Ich ceny uzależnione są oczywiście od oferowanego standardu. Nawet w dużych aglomeracjach miejskich takich jak Warszawa czy Wrocław, ceny zaczynają się już od 15 złotych za jedną dobę. Ci pracodawcy, którzy zdecydują się na ponoszenie kosztów dotyczących zakwaterowania, dowozu lub wyżywienia pracowników, mają prawo do uwzględnienia tych wydatków w kosztach uzyskania przychodu.

Każdy przedsiębiorca decydujący się na zatrudnienie Ukraińców powinien również zastanowić się nad tym, aby zainwestować w kurs nauki języka polskiego dla przybyszów ze Wschodu. Tym bardziej, że taki wydatek również można wpisać w koszty uzyskania przychodu. Korzyści wynikające z takiej inwestycji będą bardzo duże zarówno dla zatrudnionych pracowników jak i dla pracodawcy. Dotyczy to w szczególności takich przypadków, gdy pracownicy z Ukrainy mają bezpośredni kontakt z polskimi klientami. Semestralne kursy języka polskiego kosztują z reguły około 1000 złotych. Z kolei lekcje indywidualne to koszt około 50 złotych za jedną godzinę. Wiele szkół językowych ma też dla klientów firmowych przygotowane oferty specjalne.

 Jak zatrudnić Ukraińca – najprostsze rozwiązanie

Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik
Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik

Pracownicy z Ukrainy, którzy chcieliby rozpocząć pracę w Polsce, muszą uzyskać między innymi specjalne zezwolenie na pracę. Wielu polskich przedsiębiorców bardzo chętnie korzysta jednak z ułatwień, jakie gwarantuje polskie prawo podczas zatrudniania pracowników ze Wschodu. Począwszy od czerwca 2017 roku, wszyscy obywatele Białorusi, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Rosji oraz Ukrainy nie muszą posiadać specjalnej wizy uprawniającej do przebywania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ruch bezwizowy pozwala na przebywanie w Polsce 90 dni w ciągu każdych 180 dni.

W takim przypadku pracodawcy muszą korzystać z tak zwanej procedury oświadczeniowej. Chodzi o to, aby złożyć specjalne oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy konkretnemu cudzoziemcowi. Przy decydowaniu się na tę ścieżkę, przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP). Od pewnego czasu rejestracja jest niestety płatna – koszt rejestracji wynosi 30 złotych. Kolejna zmiana to wprowadzenie konieczności poinformowania urzędu o tym, czy dany pracownik z Ukrainy rzeczywiście zdecydował się na podjęcie pracy w naszej firmie. Jak widać, zatrudnienie Ukraińca w Polsce staje się coraz prostsze. Polski ustawodawca w ostatnim czasie znacząco ułatwił całą ścieżkę zatrudniania przybyszy ze Wschodu.

Drukarnia cyfrowa
Marketing i reklama Usługi

Drukarnia cyfrowa

Drukarnia cyfrowa i druk cyfrowy – co musimy o nich wiedzieć? Na dzień dzisiejszy jedną z popularniejszych metod druku jest druk cyfrowy. Jest on powszechnie wykorzystywany chociażby do produkcji ulotek, wizytówek, katalogów. Ceniony jest za trwałość, szybkość i możliwość stosunkowo łatwego spersonalizowania wydruków. Coraz nowsze rozwiązania sprawiają, że może to być doskonała alternatywa dla offsetu. Czym […]

Read More
Pożyczka biznesowa
Praca Usługi

Pożyczka biznesowa

Nieprzewidziane wydatki dla firmy? Szukasz korzystnego i szybkiego sposobu na ich zaspokojenie? Pożyczka biznesowa to świetne rozwiązanie, które pozwala na pozyskanie środków na swoje potrzeby. Eksperci z dużym doświadczeniem na rynkach finansowych zaproponują najlepsze rozwiązanie dla Twojej aktualnej sytuacji ekonomicznej. Pomogą Ci przygotować niezbędne dokumenty i wypełnić wnioski kredytowe, które są obecnie znanymi bezpiecznymi sposobami […]

Read More
Holowanie 24h Warszawa
Transport Usługi

Holowanie 24h Warszawa

Nie da się przewidzieć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wielokrotnie nawet nowy samochód może mieć awarię, a doświadczony kierowca może stać się uczestnikiem wypadku drogowego. W tak nieprzyjemnych okolicznościach na pewno przyda się pomoc drogowa – holowanie 24h Warszawa. Aby wyjść z wypadków drogowych z minimalnymi konsekwencjami, zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze, wsparcie techniczne  należy powierzyć […]

Read More