Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik

Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik

Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik: pracownicy z Ukrainy pojawiają się w naszym kraju z roku na rok coraz częściej. Aktualna sytuacja polityczna za naszą wschodnią granicą staje się coraz gorsza, dlatego wielu Ukraińców w obawie o bezpieczeństwo swoje oraz swojej rodziny, podejmuje decyzję o wyjeździe do Polski. Pracownicy z Ukrainy są dla wielu polskich przedsiębiorców jedyną deską ratunku. Polski rynek pracy charakteryzuje się obecnie tym, iż znalezienie pracowników do wykonywania niektórych prac graniczy z cudem. Pracownicy z Ukrainy bardzo chętnie podejmują się wykonywania prac, których nie podjęliby się Polacy. Ponadto, mają oni o wiele mniejsze wymagania finansowe. Wszystko to powoduje, iż polscy przedsiębiorcy często decydują się na zatrudnienie ich w swoich firmach. 

Pracownicy z Ukrainy to już codzienność w polskich firmach

Jak wskazują ogólnodostępne statystyki, aż 85% spośród zatrudnionych w Polsce cudzoziemców to pracownicy z Ukrainy. W 2017 roku zdecydowana większość z nich pracowała w sektorze rolniczym. Bardzo szybko rośnie też odsetek Ukraińców zatrudnionych w sektorze usług, przemyśle oraz w budownictwie. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jakie warunki należy spełnić, aby w pełni legalnie móc zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Ile zarabia pracownik z Ukrainy?

Mimo tego, iż w chwili obecnej Ukraińców w Polsce jest bardzo dużo, to zdecydowana większość z nich wcale nie myśli o tym, aby pozostać w naszym kraju na stałe. Takie zamiary ma tylko co dziesiąty Ukrainiec. Pracownicy z Ukrainy o wiele bardziej wolą przebywać w Polsce krótkotrwale wyłącznie w celach zarobkowych. Oczywiście nie zmienia to jednocześnie faktu, iż prawie co drugie duże polskie przedsiębiorstwo zatrudnia Ukraińców. Wśród średnich przedsiębiorców co piąty pracownik jest Ukraińcem, a małych co dziesiąty. Warto również wiedzieć o tym, iż tezy mówiące o tym, iż pracownicy z Ukrainy są tanią siłą roboczą, powoli stają się mitami. W tej chwili zarobki 6 na 10 zatrudnionych w naszym kraju Ukraińców wynoszą od 2500 złotych do 3000 złotych netto. Bardzo wielu z nich może także liczyć na szereg dodatkowych benefitów – mowa tutaj o zakwaterowaniu, transporcie oraz wyżywieniu.

Dodatki do pensji sprawiają, że 20% pracowników z Ukrainy wydaje w Polsce na swoje utrzymanie mniej niż 200 złotych, zaś prawie 40% z nich tylko od 200 do 500 złotych. Ponadto, co drugi Ukrainiec zatrudniony w Polsce ma gwarancję uzyskania zakwaterowanie, zaś co trzeci wyżywienia. Nie ma zatem się co dziwić temu, iż w Polsce lawinowo rośnie liczba kwater pracowniczych dedykowanym pracownikom z Ukrainy. Ich ceny uzależnione są oczywiście od oferowanego standardu. Nawet w dużych aglomeracjach miejskich takich jak Warszawa czy Wrocław, ceny zaczynają się już od 15 złotych za jedną dobę. Ci pracodawcy, którzy zdecydują się na ponoszenie kosztów dotyczących zakwaterowania, dowozu lub wyżywienia pracowników, mają prawo do uwzględnienia tych wydatków w kosztach uzyskania przychodu.

Każdy przedsiębiorca decydujący się na zatrudnienie Ukraińców powinien również zastanowić się nad tym, aby zainwestować w kurs nauki języka polskiego dla przybyszów ze Wschodu. Tym bardziej, że taki wydatek również można wpisać w koszty uzyskania przychodu. Korzyści wynikające z takiej inwestycji będą bardzo duże zarówno dla zatrudnionych pracowników jak i dla pracodawcy. Dotyczy to w szczególności takich przypadków, gdy pracownicy z Ukrainy mają bezpośredni kontakt z polskimi klientami. Semestralne kursy języka polskiego kosztują z reguły około 1000 złotych. Z kolei lekcje indywidualne to koszt około 50 złotych za jedną godzinę. Wiele szkół językowych ma też dla klientów firmowych przygotowane oferty specjalne.

 Jak zatrudnić Ukraińca – najprostsze rozwiązanie

Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik
Jak zatrudnić pracownika Ukrainy w swojej firmie? Poradnik

Pracownicy z Ukrainy, którzy chcieliby rozpocząć pracę w Polsce, muszą uzyskać między innymi specjalne zezwolenie na pracę. Wielu polskich przedsiębiorców bardzo chętnie korzysta jednak z ułatwień, jakie gwarantuje polskie prawo podczas zatrudniania pracowników ze Wschodu. Począwszy od czerwca 2017 roku, wszyscy obywatele Białorusi, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Rosji oraz Ukrainy nie muszą posiadać specjalnej wizy uprawniającej do przebywania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ruch bezwizowy pozwala na przebywanie w Polsce 90 dni w ciągu każdych 180 dni.

W takim przypadku pracodawcy muszą korzystać z tak zwanej procedury oświadczeniowej. Chodzi o to, aby złożyć specjalne oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy konkretnemu cudzoziemcowi. Przy decydowaniu się na tę ścieżkę, przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP). Od pewnego czasu rejestracja jest niestety płatna – koszt rejestracji wynosi 30 złotych. Kolejna zmiana to wprowadzenie konieczności poinformowania urzędu o tym, czy dany pracownik z Ukrainy rzeczywiście zdecydował się na podjęcie pracy w naszej firmie. Jak widać, zatrudnienie Ukraińca w Polsce staje się coraz prostsze. Polski ustawodawca w ostatnim czasie znacząco ułatwił całą ścieżkę zatrudniania przybyszy ze Wschodu.

Najmodniejsze plecaki
Moda Sklepy Usługi

Najmodniejsze plecaki

Najmodniejsze plecaki: Plecaki są znacznie więcej niż tylko praktycznym sposobem na przenoszenie naszych rzeczy. To modne akcesoria, które pozwalają nam wyrazić nasz styl i osobowość. W sezonie jesień-zima, wybór plecaka jest szczególnie ważny, ponieważ musi on sprostać zarówno naszym potrzebom, jak i panującym warunkom pogodowym. W tym artykule przyjrzymy się najmodniejszym plecakom na ten sezon, […]

Read More
Prawnik medyczny Warszawa
Prawo Usługi

Prawnik medyczny Warszawa

Prawnik medyczny Warszawa: Medycyna i prawo to dziedziny, które często splatają się w życiu każdego z nas. Gdy zmagamy się z problemami zdrowotnymi, często potrzebujemy wsparcia nie tylko lekarzy, ale także specjalistów od prawa medycznego. W Warszawie działa wiele kancelarii prawnych specjalizujących się w obszarze prawa medycznego, które oferują profesjonalne usługi i wsparcie prawne pacjentom […]

Read More
Transport przeprowadzki w Gdańsku
Transport Usługi

Transport przeprowadzki w Gdańsku

Transport przeprowadzki w Gdańsku: przeprowadzka to jedno z tych wyzwań, które każdy z nas pewnie kiedyś musiał stawić czoła. Bez względu na to, czy to mały kawalerka czy duże biuro, proces przemieszczenia całego dobytku w nową lokalizację może być żmudny, stresujący i czasochłonny. Szczególnie dla firm, które przenoszą swoje biura w nowe miejsce, proces ten […]

Read More