Jakie pompy ciepła? Pompy ciepła to bardzo ekonomiczny i ekologiczny sposób na ogrzewanie budynku. Jak działają i jakie są ich rodzaje?
Czym jest pompa ciepła?
Najprostsza definicja mówi o tym, że gruntowa, wodna, hybrydowa lub powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła. Dotyczy to ruchu ciepła z takiego obszaru, który ma niższą temperaturę, do obszaru o temperaturze wyższej. Jak łatwo zauważyć dzieje się to więc wbrew naturalnemu biegowi rzeczy. Jak się uzyskuje taki przepływ? Właśnie poprzez instalację pompy ciepła zasilanej silnikiem bazującym na przykład na energii mechanicznej.
Jakie są rodzaje pompy ciepła?
Pompy ciepła są obecnie bardzo popularne, nie powinno więc nas dziwić, że wciąż powstają coraz to nowe ich odmiany. Obecnie najczęściej możemy spotkać pięć typów tego typu instalacji. Najpopularniejsze pompy ciepła to:
- Gruntowe pompy ciepła,
- Powietrzne pompy ciepła,
- Wodne pompy ciepła,
- Powietrzne wylotowe pompy ciepła,
- Hybrydowe pompy ciepła.
Jak działają gruntowe pompy ciepła?
Gruntowe pompy ciepła zwane są inaczej także geotermalnymi, a często również znajdziemy je pod skrótowcem GSHP. Instalacja pomp ciepła tego typu może być bardzo efektywna zwłaszcza w przypadku bardzo niskich temperatur otoczenia naszego budynku. Warto zwrócić jednak uwagę, że do osiągnięcia optymalnych efektów potrzebne będą dosyć głębokie odwierty. Chodzi tutaj przede wszystkim o odwiercenie otworów pionowych, bądź też umieszczenie obwodu poziomego w warstwie wody gruntowej znajdującej się pod budynkiem.
Jak działają powietrzne pompy ciepła?
Tego typu pompa to taka, w której źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz naszego budynku. Może ona działać w ten sposób, że bezpośrednio transportuje ciepłe powietrze do obiegu, lub jeszcze inaczej. W drugiej wersji powietrzna pompa ciepła transportuje powietrze zarówno do obiegu ogrzewającego budynek, jak i do naszego domowego zbiornika z gorącą wodą. Takie pompy cieszą się dużą popularnością, bo są łatwe w instalacji, a także stosunkowo niedrogie. Jest to prawdopodobnie zarówno obecnie, jak i historycznie, najczęściej stosowany rodzaj pomp. Przekłada się to na kolejne zalety – znajdziemy wielu fachowców specjalizujących się w ich montowaniu, a ich działanie zostało już wielokrotnie sprawdzone i przetestowane. Znajdziemy więc wiele opinii na ich temat, a w razie problemów łatwo i tanio możemy naprawić instalację.
Jak działają wodne pompy ciepła?
Wodne pompy ciepła, zwane inaczej WSHP, również dają bardzo zadowalające efekty. Ich działanie jest jednak nieco inne niż to, które omawialiśmy w przypadku pomp gruntowych oraz powietrznych. Podstawą ich działania jest przepływ ciepłej wody płynącej – to ich podstawowa różnica w stosunku do pomp, w których cyrkulacja ciepła odbywa się za pomocą powietrza. Tego typu pompy mogą być zasilane na różne sposoby. Bardzo często spotkamy pompy ciepła zasilane elektrycznie, ale to nie jedyna możliwość. Istnieją również wersje z zasilaniem gazowym, a także olejowym. To, jakie rozwiązanie wybierzemy ma oczywiście wpływ na ostateczny koszt ogrzewania, a także na całościową wydajność pompy. Warto zauważyć jednak, że choć silniki gazowe są najbardziej ekonomiczne, to nie są zbyt ekologicznym rozwiązaniem. Należy zastanowić się, czy warto oszczędzać na czystości powietrza, którym oddychamy.
Jak działają powietrzne wylotowe pompy ciepła?
Jeszcze innym rodzajem pomp są te powietrzne, ale wylotowe. Powietrzna pompa ciepła może działać na kilka sposobów. Podstawowym z nich jest pobieranie ciepła z powietrza, które wydostaje się na zewnątrz naszego budynku. Jest to tak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Cena tego typu instalacji zazwyczaj jest bardzo korzystna, jeśli wziąć pod uwagę efekty. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może również transportować ciepło do powietrza wlotowego, a także ewentualnie do obiegu grzewczego lub naszego domowego zbiornika, w którym gromadzona jest woda użytkowa – w takim wypadku dodatkową funkcjonalnością pompy ciepła jest to, że taka woda zostaje podgrzana.
Jak działają hybrydowe pompy ciepła?
Pompy ciepła stanowiące połączenie powyższych rozwiązań mają jedno podstawowe zadanie. Celem ich istnienia jest zwiększenie efektywności instalacji niezależnie od pory roku. W przypadku innych systemów jest niestety tak, że pompy, które bardzo efektywnie działają latem, gorzej funkcjonują w zimie. I odwrotnie – te pompy ciepła, które zimą sprawdzają się świetnie, są mniej efektywne latem. Hybrydy mają za zadanie rozprawić się z tym problemem. Dzieje się to za sprawą tego, że łącząc elementy różnych systemów kumulują się ich zalety, a rozwiązują wynikające ze sposobu ich działania problemy, czy też ewentualne wady. W ten sposób uzyskujemy system ogrzewania, który działa z maksymalną sprawnością przez cały rok, ogrzewając budynek zimą, i chłodząc go latem. Jego podstawową wadą jest jednak cena. Innowacyjność tego rozwiązania przekłada się na to, że pompy ciepła tego typu wciąż pozostają bardzo drogim rozwiązaniem. To czy się na nie zdecydujemy zależało więc będzie przede wszystkim od tego, czy tego typu maksymalna efektywność jest nam tak naprawdę potrzebna przez dwanaście miesięcy w roku, czy wystarczy nam optymalne działanie w danym sezonie.