Z czym wiąże się praca dewelopera?

Z czym wiąże się praca dewelopera?

Z czym wiąże się praca dewelopera? Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana również ustawą deweloperska szczegółową reguluje zasady związane z pierwotnym rynkiem nieruchomości. W ustawie deweloperskiej znajdziemy wyłącznie lakoniczną definicję dewelopera. W praktyce odsyła nas ona do Kodeksu cywilnego i zawartej w nim definicji przedsiębiorcy. W dużym skrócie możemy przyjąć, że przedsiębiorca zajmujący się realizacją inwestycji budowlanych jest deweloperem. 

W ramach prowadzonej przez siebie działalności w oparciu o umowę deweloperską, taki przedsiębiorca ma obowiązek ustanowić prawo własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Następnie musi przenieść to prawo na nabywcę. Pierwszym zadaniem dewelopera jest kupno gruntu, a następnie przygotowanie projektu nieruchomości korzystając z usług architektów. Musi również zadbać o uzyskanie wszelkich pozwoleń na budowę. Oprócz tego niezbędne jest uzyskanie wystarczającego kapitału pozwalającego wybudować inwestycję. Gdy zostanie stworzona, pozostaje zarządzanie nieruchomością. Może być przeznaczona na wynajem lub sprzedaż w zależności od preferencji dewelopera.

Co wlicza się w zakres działalności deweloperskiej?

Z czym wiąże się praca dewelopera?
Z czym wiąże się praca dewelopera?

Dokładne określenie czynności definiujących dewelopera jest problematyczne. Ustawodawca dokonał tego w sposób mało precyzyjny, gdyż wskazuje na zamknięty katalog działań, które wykonuje tego typu przedsiębiorca. Chodzi mianowicie o ustanowienie i przeniesienie prawa własności danej nieruchomości na nabywcę. Zazwyczaj dotyczy to domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. Wbrew pozorom, rzeczywistości może wyglądać inaczej. Wielu deweloperów nie decyduje się ustanowić prawa własności. Ogranicza się do przenoszenia tego prawa w odniesieniu do nieruchomości zabudowanej. Ewentualnie może przenieść prawo użytkowania wieczystego w połączeniu z prawem własności budynku wzniesionego na użytkowanym gruncie.

Co należy wiedzieć, zanim zaczniemy szukać dobrego dewelopera?

Kupno własnego mieszkania jest ważnym momentem w życiu. Decydując się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, najważniejszym elementem jest wybór właściwego dewelopera. Poszczególni przedsiębiorcy zajmujący się inwestycjami budowlanymi mogą znacząco różnić się między sobą. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług doświadczonych deweloperów, którzy wiedzą jak zaradzić problemom typowym dla nowych nabywców. Warto również wybrać taką firmę, która podejdzie indywidualnie do nas i naszych potrzeb.

Trzy etapy procesu nabywania nieruchomości

deweloper

Na samym początku wybieramy lokalizację, w której pragniemy zamieszkać. Następnie rozpoczynamy rozmowy z biurami deweloperskimi, które zaproponują nam co najmniej kilka różnych nieruchomości https://sardynianieruchomosci.pl. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego mieszkania, warto dokładnie zapoznać się z usługami oferowanymi przez danego dewelopera. Szczególnie atrakcyjne są firmy, które pomagają swoim klientom ze wszelkimi formalnościami związanymi z kredytowaniem. Oprócz tego należy sprawdzić, czy mogą zaoferować nam coś więcej. Pomocna będzie także informacja, jakie rzeczy są wliczone w cenę mieszkania, a za co przyjdzie nam dopłacić. Drugi etap rozpoczyna się podczas nabywania nieruchomości i kończy się po krótkim czasie od momentu jej nabycia. Zazwyczaj teraz przyjdzie nam zweryfikować, czy dokonaliśmy trafnego wyboru. Biuro deweloperskie może wyznaczyć jedną osobę do kontaktowania się z nami lub zlecić to zadanie kilku pracownikom. Bardziej pożądana jest pierwsza opcja, gdyż cechuje się większą sprawnością. Ostatni etap dotyczy sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba złożenia reklamacji.

Gdzie możemy zweryfikować wybranego dewelopera?

Jeżeli upatrzony przez nas deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) to warto skorzystać z jego usług. Z całą pewnością będzie to bezpieczna inwestycja. Wszystkie firmy, które należą do tej organizacji, przestrzegają Kodeksu dobrych praktyk w relacjach klient — deweloper. Ponieważ zakup nieruchomości zazwyczaj wiąże ze sporym wydatkiem finansowym, chcemy mieć pewność, że dana inwestycja faktycznie powstanie. Oczywiście sama przynależność do PZFD nie jest wystarczającym powodem, aby wybrać danego dewelopera. Warto odwiedzić osiedla, które uprzednio wybudował. Pozwoli to nam się zapoznać ze stylem i rodzajem materiałów budowlanych używanych przez firmę.

Jak uchronić się przed nierzetelnymi deweloperami?

Przede wszystkim należy sprawdzić jego wiarygodność finansową. Nie obejdzie się bez wykonania analizy odpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czy też Krajowego Rejestru Sądowego. Szczególnie istotne są wszelkie informacje dotyczące złożonych sprawozdań finansowych do sądu rejestrowego. Zwróćmy również uwagę na rubrykę zawierającą ewentualne wpisy o postępowaniach komorniczych lub postępowaniu upadłościowym. Jakakolwiek wzmianka powinna być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Nie warto korzystać z usług takiego dewelopera. Dobrym pomysłem jest również poproszenie go o zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, które stwierdza brak jakichkolwiek zaległości w opłacaniu świadczeń ubezpieczeniowych i podatków.

Okna aluminiowe Szczecin
Budownictwo Usługi

Okna aluminiowe Szczecin

Rynek okien aluminiowych w Szczecinie stale rozwija się, odpowiadając na zmieniające się potrzeby klientów oraz nowe wymogi technologiczne. Okna aluminiowe, dzięki swojej trwałości, estetyce i nowoczesnym rozwiązaniom, zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców Szczecina. W niniejszym artykule przyjrzymy się wpływowi okien aluminiowych na efektywność energetyczną budynków w Szczecinie, nowościom przynoszonym przez rok 2024 na tym […]

Read More
Okna
Budownictwo Usługi

Okna

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się fascynującemu światu okien, które stanowią nieodłączny element naszych domów i budynków. Okna pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także mają duże znaczenie estetyczne, wpływając na wygląd i charakter wnętrza oraz elewacji budynku. Przyjrzymy się różnym rodzajom okien, procesowi ich produkcji oraz aktualnym trendom w dziedzinie okien, aby lepiej zrozumieć, jak […]

Read More
Kostka brukowa Szczecin cena
Budownictwo

Kostka brukowa Szczecin cena

Kostka brukowa to nie tylko praktyczne rozwiązanie dla naszych podjazdów czy tarasów – to również sztuka, która nadaje charakter naszym przestrzeniom. Szczecin, z bogactwem swojej historii i pięknem architektonicznym, inspiruje do stworzenia estetycznych aranżacji z użyciem kostki brukowej. Przyjrzyjmy się temu, jak kształtuje się cena kostki brukowej w Szczecinie, jakie trendy obowiązują i jak możemy […]

Read More