Magazyny energii

Magazyny energii

Magazyny energii – co powinniśmy o nich wiedzieć? Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż wzrasta. Co więcej, nic nie zwiastuje na to, aby miały się dokonać jakiekolwiek zmiany w tym zakresie. Godnym uwagi rozwiązaniem są Odnawialne Źródła Energii, które są jeszcze bardziej opłacalne, jeśli posiadamy swoje własne magazyny energii.

Czym są magazyny energii, a także w jaki sposób działają? Czy warto zdecydować się na magazyn energii w naszym domu? Jakie koszty ponosimy w związku z magazynami energii? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym są magazyny energii, a także w jaki sposób działają?

Magazyny energiiGdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować magazyny energii, to moglibyśmy wskazać, że są to urządzenia, które są odpowiedzialne za gromadzenie prądu. Dlaczego jednak cieszą się one coraz większą popularnością? Otóż wiąże się to z tym, że same systemy fotowoltaiczne cieszą się rosnącym uznaniem. Na dzień dzisiejszy w zdecydowanej większości przypadków instalacje zużywają energię na bieżąco, natomiast powstała nadwyżka jest przesyłana do sieci energetycznej, gdzie jest przechowywana. W sytuacji, gdy w naszym gospodarstwie wystąpi zapotrzebowanie na energię, wówczas możliwe jest odzyskanie tylko jej części. Jak to jest możliwe? Otóż sieć energetyczna, w której nasza energia jest przechowywana, potrąca od 20% do 30% naszej energii. W ten sposób niestety na nas zarabia. Innymi słowy, wraca do nas znacznie mniej prądu, niż udało się wyprodukować. Jeśli chcemy uniknąć tego typu przykrych incydentów, wówczas strzałem w dziesiątkę są magazyny energii. Dzięki nim energia wyprodukowana przez fotowoltaikę trafia do akumulatora, gdzie przechowywana jest w postaci chemicznej substancji. Kiedy będziemy zainteresowani skorzystaniem z tamtejszej energii, wówczas substancja będzie przekształcona i oddana w postaci energii elektrycznej. 

Czy warto zdecydować się na magazyn energii w naszym domu?

Wiele osób zastanawia się czy magazyny energii są godne uwagi. Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wpływ na to ma wiele różnorodnych czynników. W zdecydowanej większości przypadków warto jednak zdecydować się na taką inwestycję. Jeśli skupimy swoją uwagę na nowo powstających elektrowniach, wówczas z powodzeniem będziemy mogli zwiększyć produkcję energii, jednakże wykorzystanie jej w pełni jest wysoce problematyczne. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę to, że rozwój fotowoltaiki jest błyskawiczny- warto mieć w swojej świadomości czarną myśl, że w elektrowniach może zabraknąć miejsca na przechowywanie nadwyżek energii, która pochodzi z naszych elektrowni przydomowych. Kluczowa jest kwestia inwestycji w urządzenia, które będą w stanie przechowywać nasz prąd. Takowymi są magazyny energii, które z powodzeniem mogą stanowić również dodatkowe źródło dochodu, a także służyć systemowi, który z jego pomocą zyska bardziej satysfakcjonującą elastyczność.

Jakie koszty ponosimy w związku z magazynami energii?

W tym miejscu powinniśmy mieć świadomość tego, że koszty, jakie ponosimy z początkiem inwestycji nie należą do najniższych. Magazyny energii o ile są bardzo funkcjonalne i gwarantują długotrwałe zyski, to jednak krótkoterminowo kosztują dość dużo. Pomimo wszystko jest to rozwiązanie bardzo opłacalne. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, musimy mieć świadomość tego, że cena i parametry będą odmienny. Ostateczny koszt może się różnić, na co wpływ wygląd urządzenia, pojemność, rodzaj podłączenia, stopień skomplikowania montażu. Jeśli mielibyśmy wskazać, ile kosztują magazyny energii o pojemności 5 kWh, wówczas wskazalibyśmy kwotę od 6 do 10 tysięcy złotych. Ich zasilanie starczy od kilku do kilkunastu godzin. Większe magazyny energii (o przykładowej pojemności 7 kWh) wahają się w granicach od 20 000 do 50 000 zł. Magazyny energii znaleźć można nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również tych internetowych.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

Magazyny energii o ile cieszą się dużą popularnością, to jednak ich wybór jest wysoce problematyczny. Okazuje się bowiem, że znaczenie ma nie tylko moc i pojemność urządzenia. Jakie inne aspekty mogą mieć kluczowy wpływ na nasz zakup? Zwróćmy uwagę na głębokość rozładowania. Im większa jest liczba cykli ładowania i rozładowania, tym lepiej dla nas, bowiem możemy liczyć na długotrwałe użytkowanie. Niemniej istotne jest bezpieczeństwo. Nowoczesne magazyny energii charakteryzują się tym, że posiadają liczne zabezpieczenia, które poprawiają walory użytkowe, natomiast w razie przekroczenia napięcia mogą odciąć zasilanie. Magazyny energii powinny być lekkie. Ważna jest również możliwość montażu w różnorodnych pozycjach, czyli w pionie i w poziomie. Dodatkowo tytułowe wyposażenie powinno tracić jedynie minimalną ilość energii podczas spoczynku, w przeciwnym wypadku jesteśmy narażeni na straty.

Laptop ASUS TUF Gaming FX505
Hobby Technologie

Laptop ASUS TUF Gaming FX505 

Laptop ASUS TUF Gaming FX505 | Ryzen™ 7 3750H | 512 GB | 16 GB gold steel – jakiś czas temu Asus zaprezentował nową serie TUF dla graczy. Celem tego zabiegu było stworzenie ultrabooków o wysokiej wydajności, a jednocześnie niższej cenie niż znana gamingowa seria od Asusa: ROG (Republic Of Gamers). Owocem tej pracy jest […]

Read More
Jakie pompy ciepła?
Budownictwo Technologie

Jakie pompy ciepła?

Jakie pompy ciepła? Pompy ciepła to bardzo ekonomiczny i ekologiczny sposób na ogrzewanie budynku. Jak działają i jakie są ich rodzaje? Czym jest pompa ciepła? Najprostsza definicja mówi o tym, że gruntowa, wodna, hybrydowa lub powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła. Dotyczy to ruchu ciepła z takiego obszaru, który ma niższą temperaturę, do […]

Read More
Apple Music - jak zrezygnować?
Technologie

Apple Music – jak zrezygnować?

Apple Music – jak zrezygnować? Apple Music to ciekawy i przydatny serwis muzyczny, ale czasem trzeba z niego zrezygnować. Jak to zrobić? Co to jest Apple Music? Apple Music to serwis, który oferuje dostęp do muzyki między innymi na iPhone’ach oraz komputerach macbook. Serwis został stworzony i wypuszczony na rynek przez firmę Apple w 2015 […]

Read More