Witamina B – gdzie jest jej najwięcej?

Witamina B - gdzie jest jej najwięcej?

Witamina B – gdzie jest jej najwięcej? Aby żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem potrzebujemy mnóstwa składników odżywczych, które dostarczamy naszym organizmom wraz z pokarmem. Spośród nich niezwykle ważna jest witamina B.

Gdzie występuje witamina B?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Otóż zależy o którą dokładnie witaminę B nam chodzi. Znany ich kilka. Każda ma inne właściwości i źródła. Każda ma też inną nazwę, zazwyczaj oznaczoną cyfrą.

Witamina B1

Witamina ta jest dosyć powszechna w przyrodzie, jednak nie każda dieta obejmuje produkty ją zawierające. Na jej niedobory powinny uważać przede wszystkim osoby stosujące dietę wegańską lub wegetariańską.

Źródła zwierzęce

Najwięcej witaminy B1 znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie dużo ma jej mięso oraz podroby takie jak wątroba i serce. Dobrym źródłem będą także ryby.

Źródła roślinne

Choć witamina B1 występuje również w roślinach, to jest tu pewien haczyk. Mianowicie obecna jest przede wszystkim w łupinach zbóż i roślin strączkowych. Dlatego aby pokarmy roślinne stanowiły jej sprawdzone źródło, należy sięgać przede wszystkim po produkty jak najmniej przetworzone oraz pełnoziarniste.

Witamina B2

Witamina B2, zwana ryboflawiną, występuje bardzo powszechnie w spożywanych przez nas produktach. Z łatwością skomponujemy więc dietę, która dostarczy nam odpowiednie porcje tej witaminy.

Źródła zwierzęce

Jeśli chodzi o źródła pochodzenia zwierzęcego, to witaminy B2 znajdziemy dużo między innymi w podrobach (przede wszystkim chodzi tu o wątrobę), serach o niskiej zawartości tłuszczu, jajach, rybach, produktach mlecznych i małżach.

Źródła roślinne

Ryboflawina obecna jest także w wielu pokarmach pochodzenia roślinnego. Należą do nich takie produkty jak migdały, grzyby, produkty pełnoziarniste, soja, rośliny strączkowe, drożdże i orzechy.

Witamina B3

Witamina B3, zwana czasem również witaminą PP, także bardzo powszechnie występuje w przyrodzie. Istotną informacją jest jednak fakt, że bardzo szybko zostaje niszczona pod wpływem wysokiej temperatury. Na jej degradację ma również wpływ kwaśne środowisko – ginie więc podawana w kwaśnych sokach lub sosach. Warto mieć także na uwadze, że jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, stąd nawet krótko gotowane w niej rośliny czy mięso będą traciły witaminę B3.

Źródła zwierzęce

Witamina B - gdzie jest jej najwięcej?
Witamina B – gdzie jest jej najwięcej?

Choć pokarmy odzwierzęce zawierają sporo tej witaminy to należy mieć na uwadze, że podajemy je zazwyczaj po obróbce cieplnej, w której witamina B3 ginie. Mimo to dobrym jej źródłem są:

  • Tuńczyk,
  • Łosoś,
  • Kurczak,
  • Wieprzowina,
  • Wołowina,
  • Jaja,
  • Mleko.

Źródła roślinne

Dużo łatwiej jest zachować naturalną witaminę B3 w źródłach roślinnych, które w dużej mierze nie wymagają długiej obróbki cieplnej. Najwięcej tego związku organicznego możemy spodziewać się w drożdżach, orzechach, ziarnach słonecznika, migdałach, grzybach, ryżu, awokado, ziemniakach oraz soi i jej przetworach, czyli na przykład tofu.

Witamina B5

Witamina B5 to jeden z najpowszechniej występujących związków organicznych w przyrodzie. Bez trudu jesteśmy w stanie skomponować dietę, która jest jej bogatym źródłem, niezależnie od preferencji.

Źródła zwierzęce

Wśród produktów pochodzenia zwierzęcego duże ilości witaminy B5 znajdziemy przede wszystkim w wątrobie, rybach, mleku i jego przetworach oraz jajach.

Źródła roślinne

Witamina B5 powszechnie występuje także w roślinach. Aby ją suplementować, wystarczy włączyć do diety pokarmy takie jak otręby, grzyby, orzechy, awokado, pomarańcze, ziemniaki, brokuły, produkty pełnoziarniste oraz niektóre rodzaje yerby.

Witamina B6

Witaminy z grupy B6 wchłaniane są w naszych jelitach i jest to proces bardzo wydajny. Z tego względu łatwo możemy dostarczyć odpowiednie dawki tych witamin poprzez prawidłową dietę.

Źródła zwierzęce

Źródła zwierzęce witaminy B6 cechują się dużą biodostępnością, są więc znakomicie przyswajane przez nasz organizm. Korzystamy z około 75% witaminy dostarczanej w mięsie i podrobach.

Źródła roślinne

Witamina B6 obecna w źródłach roślinnych jest mniej biodostępna, ale za to znajdziemy wiele jej źródeł. Będą to między innymi ciecierzyca, banany, orzechy, ziemniaki, dynie, ryż, rodzynki, cebula, kukurydza i migdały.

Witamina B7

Witamina B7 jest bardzo odporna na działanie temperatury, możemy więc nie obawiać się, że zniszczymy ją w trakcie gotowania czy pieczenia pokarmów.

Źródła zwierzęce

Podobnie jak w przypadku innych witamin B, również ta o nazwie B7 znajduje się w znakomitej ilości w podrobach, a szczególnie w wątrobie. Poza tym znajdziemy ją także w jajach, rybach, drobiu i przetworach mlecznych.

Źródła roślinne

Dobrym źródłem witaminy B7 są także produkty roślinne. Znaczne jej ilości występują w orzechach, nasionach, brokułach, pomidorach, truskawkach, awokado, kukurydzy oraz produktach pełnoziarnistych.

Zobacz również:

Witamina B12

Witamina B12 to związek, który przysparza najwięcej kłopotu osobom stosującą diety bezmięsne. Jej głównym pochodzeniem jest bowiem właśnie mięso zwierząt i trudno znaleźć jej przyswajalną formę w produktach roślinnych. Niewielkie jej ilości znajdziemy w niektórych grzybach, na przykład boczniakach. Jej źródłem są także dosyć egzotyczne potrawy takie jak fermentowana czarna herbata.

Implanty Szczecin cennik
Zdrowie

Implanty Szczecin cennik

W dzisiejszych czasach wiele osób poszukuje coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie stomatologii, aby przywrócić swojemu uśmiechowi pełnię blasku i funkcjonalności. Jednym z najpopularniejszych zabiegów, który umożliwia odzyskanie utraconych zębów oraz ich funkcji, są implanty zębowe. Szczecin, będący dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem medycznym, oferuje nowoczesne podejścia w zakresie implantologii, przyciągając pacjentów nie tylko z Polski, […]

Read More
Implanty zębów Wrocław
Usługi Zdrowie

Implanty zębów Wrocław

Wrocław, miasto o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym, to również miejsce, gdzie opieka stomatologiczna osiąga wysoki poziom. Wśród różnorodnych usług dentystycznych, jednym z najpopularniejszych zabiegów jest wszczepienie implantów zębowych. Dla osób z brakującymi zębami, implanty stanowią innowacyjne rozwiązanie, przywracając nie tylko estetykę uśmiechu, ale również funkcjonalność jamy ustnej. Wrocławskie gabinety stomatologiczne oferują kompleksową opiekę pacjentom, […]

Read More
Implanty zębów Szczecin
Usługi Zdrowie

Implanty zębów Szczecin

W dzisiejszych czasach, zdrowie jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia i pewności siebie. Dlatego niezwykle istotne jest dbanie o stan naszych zębów oraz poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, które mogą przywrócić utracone funkcje oraz estetykę. Jednym z najbardziej innowacyjnych i skutecznych rozwiązań w dziedzinie stomatologii są implanty zębów, które zdobywają coraz większą popularność w Polsce. […]

Read More