Wykształcenie czy doświadczenie?

Wykształcenie czy doświadczenie?

Wykształcenie czy doświadczenie? Planując swoją ścieżkę zawodową warto zastanowić się nad jej poszczególnymi etapami. Z pewnością najważniejszymi elementami decydującymi o tym czy w życiu przeznaczeniem będzie medycyna lub budowa dachów, są wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie. Każdy z tych elementów jest istotny, jednak czy można z przekonaniem uznać wyższość jednego z nich nad tym drugim jeśli wszyscy dookoła mają własne zdanie perspektywę na karierę zawodową.

Wykształcenie

Zdobycie wykształcenia do bardzo długa i żmudna droga, która rozpoczyna się dla każdego już w wieku zaledwie kilku lat. Pierwsze zetknięcie z systemem edukacji to najczęściej przedszkole, w którym główną aktywnością jest jednak zabawa i nauka współpracowania z innymi dziećmi w podobnym okresie rozwoju. Następnie wiele lat chodzenia do szkoły, zdobywania szerokiej wiedzy na wiele tematów, aby zakończyć ten etap zdobyciem średniego wykształcenia. Szkoła średnia to między innymi licea oraz technika. Ogromną zaletą tych drugich jest także zdobycie zawodu i tytułu technika w wybranej dziedzinie. Takie zajęcia jak budowa dachów lub praca fachowca nie wymagają skończenia studiów wyższych, lecz z pewnością wykształcenie zawodowe lub techniczne będą w tych przypadkach dużym atutem. Zdobywając doświadczenie na bezpłatnych praktykach oraz stażach, może zdecydować czy na przykład budowa dachów jest dobrym i interesującym zajęciem, a następnie starać się zdobyć kierunkowe wykształcenie.

Zobacz także:

Osoby, dla których nauka jest przyjemnością i nie sprawia większych problemów, z pewnością odpowiednią ścieżką jest wybór studiów. Jednak samo skończenie nawet najlepszych studiów nie jest żadną gwarancją otrzymania świetnej i satysfakcjonującej pracy. Na wykształcenie składają się nie tylko studia, lecz także ukończone kursy i zdobyte w między czasie certyfikaty, potwierdzające dodatkowe kwalifikacje. Osoby, które mają jasno sprecyzowane cele zawodowe i wiedza w jaki sposób chcą budować swoją karierę, decydują się na zdobywanie wykształcenia przydatnego i potrzebnego do wymarzonej pracy. Natomiast w przypadku osób pokładających jedyną nadzieję właśnie w studiach, rynek pracy może okazać się nieco niedostępny i zamknięty. Zdobywanie wykształcenia powinno być więc spójne z edukacją i zdobywanymi dyplomami, nawet jeśli ma to być zawodowa budowa dachów.

Polecamy również:

Doświadczenie

Ogromną wartość na rynku pracy oprócz wykształcenia ma dotychczas zdobyte doświadczenie. Na doświadczenie na początku składają się przede wszystkim odbyte bezpłatne praktyki oraz staże. Budowa dachów w profesjonalnej firmie budowlanej https://ocieplanie-dachow.com.pl/, pod okiem najlepszych fachowców, może być doskonałym doświadczeniem dla młodych osób pragnących pracować w przyszłości w branży budowlanej. Budowa dachów dla prywatnych inwestorów lub dla całych przedsiębiorstw deweloperskich z pewnością się od siebie nieco odróżnia, dlatego też warto podejmować praktyki w różnych miejscach i dzięki temu charakteryzować się różnorodnym doświadczeniem. Pierwsza praca zazwyczaj nigdy nie jest tą ostateczną i na całe życie, dlatego warto traktować ją właśnie w kategoriach doświadczenia zawodowego. Wchodząc na rynek pracy z bogatszym o tego typu praktyki życiorysem, jest się z pewnością lepszym kandydatem na oferowane stanowisko od osoby, które może pochwalić się jedynie wiedzą teoretyczną i zdobytym wykształceniem.

Zobacz również:

Osobowość i potencjał

Młode osoby wchodzące dopiero na rynek pracy najczęściej są bardzo niepewne swoich możliwości i często zupełnie nie widzą w sobie potencjału. Idąc na rozmowy kwalifikacyjne do przyszłych pracodawców, skupiają się więc na posiadanych dyplomach, zdobytym wykształceniu i ewentualnych, wcześniejszych doświadczeniach zawodowych. Jednak dla wielu pracodawców ogromne znaczenie ma także osobowość każdego kandydata. Nawet jeśli wykształcenie i doświadczenie są imponujące, jednak osobowość całkowicie nie odpowiada przyszłemu pracodawcy, nie będzie on w stanie dostrzec potencjału i najprawdopodobniej podziękuje kandydatowi za odbytą rozmowę.

Sprawdź najlepszą chemię budowlaną dla wykształconych i doświadczonych:

Natomiast mając przed sobą osobę z osobowością i charyzmą nadającą się na wybrane stanowisko, która ma pewne braki w doświadczeniu, prawdopodobnie dostrzeże jej ukryty potencjał i pozwoli spróbować swoich sił na wolnym miejscu w firmie. Charakter i pasująca do formy osobowość to przede wszystkim szansa na doskonałą współpracę pomiędzy pracownikami, a także bardzo dobrą atmosferę podczas pracy. Sama pogoń za lepszym wykształceniem oraz zdobywaniem doświadczenia, może nie być wystarczające. Warto wiedzieć jakie cechy są pożądane w wymarzonej pracy, aby móc pracować nad sobą i swoim charakterem, dając sobie tym samym szansę na świetną pracę.

Ważne jest, aby łączyć w sobie dobre cechy osobowości, takie jak komunikatywność, pracowitość oraz uczciwość i chęć do podejmowania nowych wyzwań ze zdobytym wykształceniem i wcześniejszym doświadczeniem zawodowym. Nie ma znaczenia czy wymarzona praca to stanowisko w dziale marketingowym czy budowa dachów, najważniejsze to być pewnym siebie i walczyć o spełnienie swoich zawodowych pragnień.

Okna aluminiowe Szczecin
Budownictwo Usługi

Okna aluminiowe Szczecin

Rynek okien aluminiowych w Szczecinie stale rozwija się, odpowiadając na zmieniające się potrzeby klientów oraz nowe wymogi technologiczne. Okna aluminiowe, dzięki swojej trwałości, estetyce i nowoczesnym rozwiązaniom, zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców Szczecina. W niniejszym artykule przyjrzymy się wpływowi okien aluminiowych na efektywność energetyczną budynków w Szczecinie, nowościom przynoszonym przez rok 2024 na tym […]

Read More
Zarobki Glovo
Praca Usługi

Zarobki Glovo

Zarobki w branży dostawców jedzenia są tematem, który od dawna budzi wiele kontrowersji i zainteresowania. W miarę rozwoju technologii i popularności aplikacji do zamawiania jedzenia online, takich jak Glovo, coraz więcej osób zastanawia się, ile można zarobić, pracując jako dostawca. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie zarobkom w aplikacji Glovo, przeanalizujemy czynniki wpływające na wysokość […]

Read More
Okna
Budownictwo Usługi

Okna

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się fascynującemu światu okien, które stanowią nieodłączny element naszych domów i budynków. Okna pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także mają duże znaczenie estetyczne, wpływając na wygląd i charakter wnętrza oraz elewacji budynku. Przyjrzymy się różnym rodzajom okien, procesowi ich produkcji oraz aktualnym trendom w dziedzinie okien, aby lepiej zrozumieć, jak […]

Read More