Blacha trapezowa jak kłaść

Blacha trapezowa jak kłaść

Blacha trapezowa jak kłaść – to produkty cechujące się uniwersalnością, dlatego są często wykorzystywane w budownictwie. Sprawdziły się, jako pokrycie dachowe i elewacyjne zarówno w przypadku małych form (garaże, wiaty), jak i wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych czy obiektów handlowych. Produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz z różnymi powłokami ochronnymi.

Blacha trapezowa – zastosowanie

Blacha trapezowa, w zależności od przeznaczenia, produkowana jest o różnej geometrii i wysokości, dodatkowo grubość i szerokość montażowa blachy, obecność i jakość powłok antykorozyjnych jest różna. Jest to ekonomiczny i łatwy w użyciu materiał, który jest przeznaczony do pokryć dachowych, tymczasowych lub stałych konstrukcji ogrodzeniowych. Właściwości techniczne blachy o trapezoidalny kształt profilu zapewniają wysoką nośność materiału przy jego niewielkiej wadze. Specjalna forma profilowania umożliwia zachodzenie blach na zakładkę, tworząc szczelny dach o niemal dowolnej konfiguracji. Dodatkowo powierzchnię można pokryć warstwą polimeru, co poprawia właściwości ochronne materiału, a także podnosi jego walory dekoracyjne. Oprócz pokrycia dachowego, blacha trapezowa bardzo często wykorzystywana jest, jako materiał na okładziny elewacji budynków, wszelkiego rodzaju hangarów, konstrukcji garaży, pomieszczeń gospodarczych, pawilonów ogrodowych, pawilonów handlowych. Profesjonalna blacha na ogrodzenie to dziś jeden z najbardziej pożądanych produktów na rynku.

Blacha trapezowa jak kłaść – schemat układania

Niezawodność i atrakcyjność dachu z blachy trapezowej nie budzi wątpliwości. Montaż dachu z blachy trapezowej polega na ich naprzemiennym układaniu i mocowaniu (na zakładkę).

Cechy montażu blachy trapezowej na dachu:

Podczas prac przy montażu blachy trapezowej należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję listwy, hydro- i paroizolacji, wentylacji dachu. Ten materiał doskonale nadaje się na dachy o nachyleniu powyżej 12 stopni. Arkusze należy podnosić na dach wzdłuż prowadnic zamontowanych do okapu. Po ułożeniu izolacji montuje się szyny kontrujące. Są to deski drewniane, wstępnie obrobione środkiem antyseptycznym i ognioodpornym. Grubość 40-50 mm, szerokość 50 mm. Są instalowane na krokwiach na górze paroizolacji, aby utworzyć szczelinę między folią a arkuszami falistymi. Szczelina zapewnia wentylację przestrzeni pod arkuszami, zapobiega powstawaniu pleśni, pleśni i kondensacji. W nieogrzewanych pomieszczeniach i otwartych werandach montaż izolacji i kontrłat jest krokiem opcjonalnym.
Do mocowania metalu zaleca się stosowanie wkrętów samogwintujących 4,8×29 lub 4,8×35 z uszczelką z gumy. Zaleca się ochronę blach przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Wymagane narzędzia do układania blachy trapezowej: elektryczne nożyce do cięcia, wiertło, śrubokręt szczypce, nożyczki do metalu. Podczas cięcia materiału surowo zabrania się używania narzędzi z tarczą ścierną. Najwygodniejszym narzędziem są nożyce elektryczne.

Prace przygotowawcze przed kładzenia blach trapezowych

Instrukcje krok po kroku dotyczące montażu blachy trapezowej:

  • Najczęstszą opcją montażu arkusza na dachu jest zastosowanie technologii formowania gzymsu.
  • Maksymalny zwis blachy trapezowej za pasem okapowym może wynosić 30-50 mm, (zatem woda z dachu natychmiast dostaje się do kanalizacji)
  • Należy podnieść pierwszy arkusz blachy i wyrównać go na dachu wzdłuż listew końcowych i gzymsowych.
  • Materiał mocuje się w dolnym zagięciu arkusza za pomocą wkrętu samogwintującego z uszczelką gumową. W przypadku niskich profili wystarczy zakotwienie przez 2 fale, w przypadku wysokich profili przez 1.
  • Zakładka arkuszy powinna wynosić, co najmniej 200 mm przy poprzecznym łączeniu arkuszy. Zakładka powinna znajdować się na płycie poszycia. Połączenie jest mocowane na przecięciu w każdej fali. Jeśli chce się połączyć 4 arkusze, konieczne jest, aby były 2 arkusze z krawędzią okładki nad dwoma rogami arkuszy z krawędzią okładki.
  • Górne deski poszycia stają się podporami podczas formowania kalenicy. 70-100 mm to odległość między łatami. Blacha trapezowa jest mocowana w każdym fałdzie pośrodku ostatniej deski poszycia.
  • Listwa kalenicowa jest instalowana na górze pofałdowania za pomocą wkrętów samogwintujących do metalu. Płytka końcowa jest umieszczana na wierzchu deski czołowej i mocowana za pomocą wkrętów do wystającego pofałdowania blachy trapezowej. Częstotliwość wkrętów nie przekracza 800 mm, listwy końcowe są łączone ze sobą na zakład (50 mm) lub wzdłuż linii kołnierzowych.

Montaż dodatkowych elementów

Listwy końcowe (wiatrowe) są montowane od dołu do góry z zakładką 10 cm jeden na drugim z krokiem mocowania 30 cm. Górna część płyty końcowej zachodzi na pierwszą falę tektury falistej, część dolna obejmuje fronton. Elementy kalenicy układa się na zakład 15–20 cm, pod nimi umieszcza się uszczelkę i pozostawia się szczelinę wentylacyjną. Podczas instalowania kalenicy wkręty samogwintujące są wkręcane w górną część fali, dlatego w tym przypadku należy użyć długich wkrętów samogwintujących – co najmniej 80 mm. Uchwyty na śnieg montowane są, jako ostatnie na gotowym pokryciu dachowym, głównym warunkiem jest zapewnienie ich odpowiednio dobrego mocowania i wykluczenie możliwości wyciągania tych elementów przy dużej masie śniegu.

Okna aluminiowe Szczecin
Budownictwo Usługi

Okna aluminiowe Szczecin

Rynek okien aluminiowych w Szczecinie stale rozwija się, odpowiadając na zmieniające się potrzeby klientów oraz nowe wymogi technologiczne. Okna aluminiowe, dzięki swojej trwałości, estetyce i nowoczesnym rozwiązaniom, zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców Szczecina. W niniejszym artykule przyjrzymy się wpływowi okien aluminiowych na efektywność energetyczną budynków w Szczecinie, nowościom przynoszonym przez rok 2024 na tym […]

Read More
Okna
Budownictwo Usługi

Okna

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się fascynującemu światu okien, które stanowią nieodłączny element naszych domów i budynków. Okna pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także mają duże znaczenie estetyczne, wpływając na wygląd i charakter wnętrza oraz elewacji budynku. Przyjrzymy się różnym rodzajom okien, procesowi ich produkcji oraz aktualnym trendom w dziedzinie okien, aby lepiej zrozumieć, jak […]

Read More
Kostka brukowa Szczecin cena
Budownictwo

Kostka brukowa Szczecin cena

Kostka brukowa to nie tylko praktyczne rozwiązanie dla naszych podjazdów czy tarasów – to również sztuka, która nadaje charakter naszym przestrzeniom. Szczecin, z bogactwem swojej historii i pięknem architektonicznym, inspiruje do stworzenia estetycznych aranżacji z użyciem kostki brukowej. Przyjrzyjmy się temu, jak kształtuje się cena kostki brukowej w Szczecinie, jakie trendy obowiązują i jak możemy […]

Read More