Ile wynosi VAT od usługi noclegowej?

Ile wynosi VAT od usługi noclegowej?

Ile wynosi VAT od usługi noclegowej? Kwestia podatku VAT nieodmiennie pozostawia wiele wątpliwości nie tylko księgowym. Z podatkiem tym walczą również właściciele przedsiębiorstw, w tym także i firm, które oferują usługi noclegowe. Jaką stawką VAT powinny być one opodatkowane? Odpowiadamy.

Nocleg i nie tylko

Ile wynosi VAT od usługi noclegowej?
Ile wynosi VAT od usługi noclegowej?

W przepisach prawa podatkowego znajdziemy jasny zapis mówiący o tym, że usługi noclegowe powinniśmy opodatkować według stawki VAT 8%. W najprostszym ujęciu oznaczałoby to koniec rozważać na temat opodatkowania usług noclegowych. Niemniej jednak obiekty noclegowe nie zawsze oferują tylko i wyłącznie noclegi. W tym przypadku przepisy nie są już tak jednoznaczne, a możemy nawet stwierdzić, że są bardzo niejednoznaczne. Weźmy za przykład hotel, który w tradycyjnym ujęciu świadczy usługę noclegową.

Niemniej jednak inne przepisy nakładają na obiekty hotelowe obowiązek serwowania śniadań. Interpretacje podatkowe mówią, że każdą usługę należy opodatkować według obowiązującej w danym czasie stawki. W tym przypadku możemy jednak liczyć na pewien wyjątek, który potwierdzają liczne interpretacje podatkowe. Jeżeli hotel serwuje gościom śniadanie (do noclegu), to możemy potraktować to jako usługę kompleksową. Stawka VAT będzie więc wynosić 8%. Wynika to poniekąd z faktu, iż do śniadanie zwykle nie serwuje się przekąsek lub napojów, których nie można opodatkować według stawki preferencyjnej. Mowa tutaj tylko i wyłącznie o śniadaniu, a nie o innych, dodatkowych atrakcjach. Jeżeli korzystamy z noclegu, lecz jednocześnie idziemy do hotelowego spa czy jemy wykwintną kolację, to preferencyjną stawką możemy opodatkować jedynie nocleg. Zaś pozostałe usługi powinny zostać rozliczone zgodnie z obowiązującymi, wyższymi stawkami podatku VAT.

Organy podatkowe przyjmują bowiem, że możemy udać się do spa hotelowego bez konieczności wykupowania noclegu. Hotelarzom nie lada problem sprawia odróżnienie usług kompleksowych od tych, które mogłyby być świadczone oddzielnie. To samo dotyczy właścicieli pensjonatów oraz hosteli, czy innych obiektów noclegowych. Pamiętajmy, że im wyższy podatek VAT nałoży hotel, tym więcej będzie trzeba zapłacić za jego usługi. Pomimo tego organy podatkowe często podważają stosowanie preferencyjnych stawek przez hotele do usług innych, niż usługa noclegowa.

Sardynia wakacje ceny sprawdź na https://wakacjenasardynii.pl/

Zwolnienie z VAT

Co ciekawe, nie każdy nocleg musi zostać opodatkowany podatkiem VAT. Sama konstrukcja tego podatku pozwala w pewien sposób sterować cenami, dlatego ustawodawca zwalnia pewne obiekty noclegowe z opodatkowania, aby te mogły zaproponować swoim klientom niższe stawki za nocleg. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie obiektów takich jak bursy, internaty, domy studenckie. Na nocleg w tychże obiektach mogą liczyć tylko osoby, które spełniają określone regulaminem obiektów zasady. Co więcej, noclegi w bursach czy akademikach mają zwykle charakter długoterminowy. Ich propozycja skierowana jest zazwyczaj do osób pochodzących z uboższych rodzin.

Zwolnienie z VAT nie odnosi się do usług stricte komercyjnych, które mają na celu jedynie zarobek. Organy podatkowe uważają również, że zwolnione z podatku mogą być noclegi w szpitalach. Dotyczy to jednak osób, które nocują w nich z określonych powodów. Dobrym przykładem będą matki chorych dzieci, które chcą spędzać czas ze swoimi pociechami. Bardzo często mogą one przenocować za darmo w szpitalu. Niemniej jednak jeśli chcą zajmować szpitalne łóżko, muszą już uiścić pewną opłatę. Na szczęście, zdaniem organów podatkowych i sądów, opłata ta może być zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Zwolnienie nie dotyczy jednak osób nieubezpieczonych, którym szpital za wystawia normalną fakturę za leczenie, w tym za korzystanie ze szpitalnego łóżka.

Usługi noclegowe ze stawką 23% VAT

Podstawowa stawka podatku VAT w polskim systemie podatkowym wynosi 23%. W przypadku niższych wartości mówimy o tak zwanych stawkach preferencyjnych. Przykładem jest stawka 8% VAT, która obejmuje między innymi usługi hotelowe. Niemniej jednak nie oznacza to, że każda usługa noclegowa może być opodatkowana na preferencyjnych zasadach. Przykładem są tutaj chociażby kwatery pracowniczych, których ustawodawca nie uznaje za usługi noclegowe. Z tego też powodu powinniśmy opodatkować je według podstawowej stawki VAT. Wynajem kwater prywatnych, co do zasady, również powinien zostać opodatkowany według stawki podstawowej.

To samo dotyczy na przykład wynajmu apartamentów, który staje się coraz popularniejszy. Przedsiębiorcy, na przykład w czasie podróży służbowej, chętnie korzystają z opcji wynajmu apartamentu. Jest ona nieco tańsza, niż usługa hotelowa, niemniej jednak możemy za nią zapłacić wyższy VAT. Pamiętajmy tym samym, że w znakomitej większości przypadków nie mamy prawa do odliczenia podatku VAT od usług noclegowych. Co natomiast w sytuacji, gdy właściciel obiektu noclegowego zastosuje niż stawkę VAT, niż powinien? Generalnie to on, jako przedsiębiorca, odpowiedzialny jest przed organami podatkowymi. Wykonawca usługi odprowadza podatek VAT do budżetu, zatem naraża skarb państwa na uszczuplenie należności. 

Rehabilitant dziecięcy Szczecin
Usługi Zdrowie

Rehabilitant dziecięcy Szczecin

Rehabilitant dziecięcy Szczecin –  stanowi niezastąpione wsparcie dla najmłodszych w ich walce o pełną sprawność i samodzielność. Specjaliści z tej dziedziny są kluczem do poprawy jakości życia dzieci z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Jakie są więc sygnały, że nasze dziecko może potrzebować pomocy takiego eksperta? Jak wybrać najlepszego specjalistę i na co zwracać uwagę podczas terapii? […]

Read More
Przegląd instalacji elektrycznej Szczecin
Usługi

Przegląd instalacji elektrycznej Szczecin

Przegląd instalacji elektrycznej Szczecin w świecie, gdzie energia elektryczna jest nieodzownym elementem naszego codziennego życia, kluczowe znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkowania. W tym kontekście, przegląd instalacji elektrycznej nabiera szczególnego wymiaru, zwłaszcza w miejscach takich jak Szczecin, będących mieszanką historycznej architektury i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Artykuł ten ma na celu przekazanie wiedzy na temat znaczenia, […]

Read More
Marketing prawników 
Marketing i reklama Prawo Usługi

Marketing prawników 

Marketing prawników stanowi kluczowy element w budowaniu pozycji zawodowej i zdobywaniu klientów w branży prawniczej. Odpowiednio zaplanowane i przemyślane działania marketingowe mogą znacząco wpłynąć na sukces zawodowy adwokatów, radców prawnych oraz innych praktyków prawa. W erze cyfrowej, gdzie konkurencja na rynku usług prawniczych jest ogromna, wykorzystanie nowoczesnych narzędzi marketingowych jest nie tylko przywilejem, ale przede […]

Read More