Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych?

Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych?

Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych? Szacuje się, że w Polsce od kilku do kilkunastu procent społeczeństwa nadużywa leków nasennych. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem i głównie dotyczy osób po 65. roku życia. Jednakże, coraz więcej osób młodych i w średnim wieku sięga po środki na bezsenność. Początkowo są to niegroźne preparaty ziołowe, z czasem zastępowane przez silnie uzależniające leki na receptę. Powodem takiego stanu rzeczy jest szybkie tempo życia, nieustanny stres, konieczność sprostania coraz większej liczbie wyzwań życiowych i zawodowych. Czasami sięgnięcie po leki nasenne następuje po traumatycznym przeżyciu np. śmierci osoby bliskiej. Niestety, niewinny epizod może przerodzić się w nałóg, z którego wyjść pomoże jedynie odwyk lekowy.

Uzależniające działanie leków nasennych

Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych?
Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych?

Leki nasenne przepisywane są przez lekarzy rodzinnych, psychiatrów lub neurologów pacjentom cierpiącym na bezsenność. Przyczyn bezsenności może być wiele i nie zawsze udaje się je od razu ustalić. Tabletki nasenne mają działanie odprężające i uspokajające, a przede wszystkim znacznie skracają czas zasypiania i zapobiegają wybudzeniom w trakcie nocy. Nic dziwnego, że z czasem przyzwyczajamy się do tego komfortu, którego nie chcemy się pozbawiać. Zwłaszcza jeśli czeka nas trudny, pełen wyzwań dzień, bez wahania sięgamy po kolejną pigułkę. Z czasem zasypianie bez farmakologicznego wspomagania staje się niemożliwe, a osiągnięcie oczekiwanego efektu wymaga coraz to większych dawek. Jest to objaw uzależnienia od substancji czynnej leku.
Leki najsilniej uzależniające

Najbardziej uzależniające działanie mają środki z grupy barbituranów (obecnie rzadko stosowane). Do nałogu mogą przyczynić się również popularne leki z grupy benzodiazepin, jak również leki nowszej generacji z grup imidazopirydyn, cyklopirolonów i innych. Wszystkie te leki powinno się stosować do krótkotrwałego leczenia bezsenności tj. maksymalnie przez dwa tygodnie. Niestety, w niejednym centrum psychoterapii lub ośrodku leczenia i terapii uzależnień można spotkać szereg osób uzależnionych, które stosują leki nasenne od lat.

Czym objawia się uzależnienie od pigułek nasennych?

Uzależnienie od leków przeciwko bezsenności łatwo można rozpoznać. Przyjmuje się, że osoba zażywająca tabletki nasenne codziennie, albo przynajmniej cztery raz w tygodniu przez ponad miesiąc, jest ofiarą nałogu. Charakterystyczne dla takiego stanu rzeczy jest ponadto wzrastająca tolerancja na lek, objawiająca się koniecznością stopniowego zwiększania dawek w celu uzyskania oczekiwanego efektu. Co więcej, osobie uzależnionej od leku towarzyszy nieustanna obawa, że bez niego zaśnięcie będzie niemożliwe. Życie osoby uzależnionej zaczyna się kręcić wokół możliwości zdobycia leku. Wykorzystuje on znajomości w środowisku medycznym w celu zdobycia recepty na dany farmaceutyk. Wykupione lekarstwa gromadzi w dużych ilościach, aby móc sięgnąć po pigułkę zawsze w razie potrzeby. Typowym objawem uzależnienia od leków jest tzw. syndrom odstawienny (abstynencyjny). Osoba uzależniona, pozbawiona możliwości zażycia leku, zaczyna odczuwać lęk, niepokój, spadek aktywności życiowej. Inne objawy zespołu abstynencyjnego to drżenie rąk i mięśni, drażliwość, zawroty głowy, spadek koncentracji, obniżka nastroju.

Silne uzależnienie psychiczne i fizyczne od leków nasennych prowadzi z czasem do poważnych konsekwencji, takich jak np. upośledzenie zdolności poznawczych i zaburzeń pamięci. W skrajnych przypadkach przedawkowanie tych środków może spowodować trwałe uszkodzenie komórek mózgu.

Jak wyjść z uzależnienia?

ośrodek odwykowy zamknięty

Uzależniony od leków nasennych i cierpiący na bezsenność pacjent powinien być poddany kompleksowemu leczeniu, celem zdiagnozowania źródła problemu, jego wyeliminowania oraz wyjścia z nałogu. U podstaw zaburzeń snu mogą leżeć m.in. problemy natury neurologicznej, psychologicznej, podwyższone ciśnienie, niewłaściwa higiena snu. Leczenie uzależnień od leków nasennych https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ polega nie tylko na odstawieniu preparatu, ale także znalezieniu przyczyny bezsenności i łagodzeniu objawów. Odpowiednio dobrany ośrodek terapeutyczny pomaga uporać się z wszelkimi negatywnymi skutkami nałogu. Leczenie lekomanii polega na stopniowym redukowaniu dawki leku, aż do jego całkowitego wyeliminowania. Ograniczanie ilości dostarczanej do organizmu substancji uzależniającej wywołuje reakcję odstawienną. Z tego względu, powinno się to odbywać pod okiem lekarza, najlepiej psychiatry.

Czasami lekarz decyduje o całkowitym lub częściowym zastąpieniu leku innym, mniej uzależniającym. Zamiennie stosowane są na przykład leki przeciwdepresyjne, wykazujące w małych dawkach działanie nasenne. Po przeprowadzeniu detoksykacji organizmu możliwe jest przejście do kolejnego etapu leczenia, jakim jest psychoterapia indywidualna lub grupowa. Trzeba pamiętać, że zarówno leczenie uzależnień prywatnie, jak i skorzystanie z oferty państwowych ośrodków odwykowych, to konieczność wielu wyrzeczeń i wykazania się silną wolą. Proces leczenia uzależnienia od leków nasennych jest długotrwały i może ciągnąć się przez kilka miesięcy lub nawet lat.

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?
Usługi Zdrowie

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą?

Jak poradzić sobie z keratolizą dziobatą? Stopy narażone są na najróżniejszego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Często występującą, a jednocześnie nagminnie bagatelizowaną nieprawidłowością, lokalizującą się w obrębie stóp, jest tak zwana keratoliza dziobata. Czym dokładnie jest to schorzenie? Jakie są jego objawy i przede wszystkim – jak skutecznie sobie z nim radzić?  Czym jest keratoliza dziobata? […]

Read More
Przeprowadzki Wrocław cennik
Usługi Zdrowie

Przeprowadzki Wrocław cennik

Przeprowadzki Wrocław cennik: Współczesny świat wymaga od nas elastyczności i gotowości do zmian. Przeprowadzki, niegdyś związane głównie z etapami życia takimi jak zmiana miejsca zamieszkania czy zmiana pracy, stały się codziennością. Wrocław, jako jedno z dynamicznie rozwijających się miast w Polsce, przyciąga mieszkańców z różnych stron kraju i świata. Wraz z tym wzrostem napływu ludności, […]

Read More
Kiedy zaczyna się rehabilitacja i jak zrobić pierwszy krok?
Usługi Zdrowie

Kiedy zaczyna się rehabilitacja i jak zrobić pierwszy krok?

Rehabilitacja to coś, co większości z nas kojarzy się przede wszystkim z radzeniem sobie z bólem i porażeniem kończyn po różnego rodzaju kontuzjach, kontuzjach i wypadkach. Kiedy zaczyna się rehabilitacja i jak zrobić pierwszy krok? W rzeczywistości jednak gabinety rehabilitacyjne odwiedzane są w wielu innych sytuacjach. W tym krótkim przewodniku podpowiemy Ci, kiedy właściwie skorzystać z […]

Read More