Czym kierować się przy zakupie pamięci RAM? Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów w każdym komputerze oraz laptopie. Jej ilość decyduje o tym, jak wydajny będzie dany komputer. W niniejszym artykule doradzamy, czym należy kierować się podczas kupowania pamięci RAM. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Pamięć RAM – czym się kierować przy jej zakupie?
Aby komputer działał szybko i sprawnie, nie wystarczy pamiętać wyłącznie o wyborze odpowiedniego procesora czy karty graficznej. Równie ważna jest także pamięć RAM, która przechowuje wszystkie aktualnie dane oraz aplikacje danego komputera. Czym zatem trzeba kierować się przy zakupie pamięci RAM ? Eksperci zalecają, aby zwracać uwagę nie tylko na jej pojemność (choć oczywiście ma ona bardzo duże znaczenie), ale także bardzo wieloma innymi czynnikami, które opisują wydajność danej pamięci RAM. W tej chwili na rynku elektronicznym można zaopatrzyć się w ogromną ilość różnorodnych pamięci RAM dopasowanych do potrzeb wielu użytkowników. Wiele pamięci RAM doskonale poradzi sobie z obsługą programów biurowych, a jeszcze inne będą miały problem z płynną obsługą wymagających gier. Z tego względu przed zakupem jakiejkolwiek pamięci RAM trzeba dokonać researchu oraz zastanowić się, jakie się ma oczekiwania wobec danego sprzętu.
Zanim kupisz pamięć RAM, sprawdź płytę główną!
Niektórym może to wydawać się dziwne, jednak specjaliści zalecają, aby każdorazowo przed zakupem nowej pamięci RAM, dokładnie sprawdzić, jaki jest typ płyty głównej oraz jaką technologię ta płyta obsługuje. W tym celu należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją płyty – tam znajdziemy informację, jaki rodzaj pamięci RAM będziemy mogli zainstalować na danym urządzeniu. Od płyty głównej zależy także maksymalna pojemność pamięci RAM.
Najpopularniejsze rodzaje pamięci RAM
W tej chwili można wymienić cztery rodzaje pamięci, w które można zaopatrzyć się w sklepach. Pierwsze dwa są już jednak spotykane dość rzadko. Wynika to z tego, że aktualnie ich możliwości są zbyt małe w stosunku do wymagań najnowszych sprzętów. Działanie większości gier i aplikacji najnowszego typu na takich pamięciach RAM może być znacząco utrudnione. O jakie pamięci RAM chodzi? Mowa tutaj o typach DDR i DDR2. Zarówno DDR jak i DDR2 to karty pamięci starego typu, których wydajność pozostawia wiele do życzenia.
Jeśli zależy nam na tym, aby komputer lub laptop działał bez szwanku, warto wybrać pamięć RAM DDR3 lub DDR4. Taka pamięć RAM da gwarancję, iż wszystkie programy i gry będą działały bez zarzutu przez bardzo długi czas. Obie są bardzo wydajne, jednak DDR4 w porównaniu z DDR3 posiada jeszcze jedną, dodatkową zaletę. Chodzi tutaj o to, iż DDR4 pobiera znacznie mniej energii – dzięki niej można zaoszczędzić sporo środków wydawanych na energię elektryczną.
Każda pamięć RAM DDR4 w porównaniu z DDR3 jest również znacznie szybsza. Pamięć RAM DDR4 posiada z reguły częstotliwość 2133 MHZ, 2400 lub więcej, zaś DDR3 mają 1600 MHz bądź 1866 MHz. Jeśli najważniejsze jest dla nas to, aby urządzenie działało jak najbardziej sprawnie, wówczas warto zdecydować się na zakup pamięci RAM DDR4. Z pewnością będzie to bardzo dobry wybór.
Pamięć RAM – o tym musisz pamiętać przed zakupem!
Co powinniśmy sprawdzić przed zakupem jakiejkolwiek pamięci RAM? Na pracę komputera wpływać będzie nie tylko rodzaj pamięci RAM, ale także inne jej parametry. Jednym z nich są na przykład opóźnienia (z ang. timing). W każdej specyfikacji technicznej danej pamięci RAM znajdziemy informację odnośnie parametrów opóźnienia. Im opóźnienia są większe, tym mniej wydajny będzie dany sprzęt.
Jednym z najważniejszych parametrów, który należy zawsze brać pod uwagę, jest CAS latency (CL) – jest on tak ważny, ponieważ najmocniej wpływa na późniejszą wydajność naszego urządzenia. Parametr ten określa, jaki czas upłynie od momentu wysłania żądania przez użytkownika do odczytu danych z kolumny pamięci. Im parametr CAS jest niższy, tym wydajność jest większa.
Niezwykle istotnym parametrem jest też częstotliwość taktowania. Decyduje on o szybkości wykonywania obliczeń przez procesor urządzenia. Jeśli korzystamy z wymagających aplikacji, taktowanie powinno być jak największe. Da to gwarancję, iż komputer będzie działał bez żadnych komplikacji. Profesjonaliści zajmujący się obróbką wideo lub projektowaniem grafiki, powinni bardzo mocno zwracać uwagę na ten istotny parametr.
Pojemność ma znaczenie
Każda pamięć RAM ma również oczywiście swoją pojemność. Należy ją dostosować do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Przed zakupem trzeba najpierw sprawdzić, jaką pojemność będzie mogła obsłużyć płyta główna naszego urządzenia oraz ilu bitowy system jest zainstalowany na naszym urządzeniu. W przypadku 32-bitowego systemu Windows będzie można umieścić maksymalnie 4 GB pamięci RAM – w tej chwili jest to absolutne minimum niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podstawowych programów i aplikacji. Aby móc instalować pamięć RAM o większej pojemności, trzeba posiadać system operacyjny Windows w 64-bitowej wersji – wtedy pojemność RAM może wynieść o wiele więcej GB.