Drukarnia cyfrowa

Drukarnia cyfrowa

Drukarnia cyfrowa i druk cyfrowy – co musimy o nich wiedzieć? Na dzień dzisiejszy jedną z popularniejszych metod druku jest druk cyfrowy. Jest on powszechnie wykorzystywany chociażby do produkcji ulotek, wizytówek, katalogów. Ceniony jest za trwałość, szybkość i możliwość stosunkowo łatwego spersonalizowania wydruków. Coraz nowsze rozwiązania sprawiają, że może to być doskonała alternatywa dla offsetu. Czym tak właściwie jest druk cyfrowy? 

Na czym polega technologia druku cyfrowego? Dlaczego warto zdecydować się na druk cyfrowy? Kiedy druk cyfrowy może okazać się strzałem w dziesiątkę? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czym tak właściwie jest druk cyfrowy?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w kontekście druku cyfrowego, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym on tak właściwie jest. Wiele lat temu drukarz był odpowiedzialny za manipulowanie ołowianymi literami, co miało na celu skomponowanie plakatu. Rozwój technologii znacząco wpłynął na cały świat związany z poligrafią. Proces drukowania natomiast przeszedł dużą ewolucję, co również warto mieć na uwadze. Jednym ze znamion postępu jest druk cyfrowy- technika umożliwiająca odtwarzanie obrazów, które zostały zaprojektowane na urządzenie elektronicznym. W tej metodzie zapis cyfrowy przesyłany jest z komputera do drukarki, a następnie jest nanoszony na dowolne podłoże. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że druk cyfrowy umożliwia błyskawiczne drukowanie dokumentów bądź materiałów reklamowych. Z powodzeniem jest zatem stosowany do celów osobistych i marketingowych. 

Na czym polega technologia druku cyfrowego?

Drukarnia cyfrowa
Drukarnia cyfrowa

Wiele osób zapewne zastanawia się, na czym tak właściwie polega technologia druku cyfrowego webadruk.pl/produkty/tapety-i-fototapety. Otóż w tym akapicie postaramy się to wyjaśnić możliwie najprościej, jak jest to tylko możliwe. Warto zacząć od tego, że wydruk w technologii cyfrowej nie wymaga wcześniejszego naświetlania płyt czy też użycia formy drukarskiej. W druku cyfrowym rolę matrycy pełni element, który nazywany jest fotoreceptorem.

Z praktycznego punktu widzenia jest to po prostu kręcący się cylinder, który jest w stanie pokryć warstwę materiału światłoczułego. To właśnie na nim powstaje obraz, który w dalszej kolejności jest przenoszony na nośnik. Jest to możliwe ze względu na cyfrowy zapis obrazu, który to jest przesyłany bezpośrednio z komputera do drukarki. Jest on naświetlany na cylindrze, w odpowiednich punktach. W tych miejscach cylinder zyskuje elektrostatyczny ładunek. W związku z tym, że cząsteczki farby są przeciwstawne, to mogą się do niego przyczepić. To właśnie w taki sposób farba nanoszona jest na papier, gdzie później utwardzana jest za pośrednictwem temperatury. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w technologii cyfrowej każda farba z podstawowej palety kolorów jest nanoszona osobna. Zachowywanie odpowiednich proporcji sprawia, że możliwe jest wytworzenie kolorowego obrazu. 

Dlaczego warto zdecydować się na druk cyfrowy?

Nie bez powodu druk cyfrowy druk24.szczecin.pl/oferta/koszulki-i-czapki-z-nadrukiem/ cieszy się tak dużą popularnością. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Jest ich tak wiele, że można na ich temat pisać naprawdę obszernie. My jednak ograniczymy się jedynie do minimum. Przede wszystkim druk cyfrowy jest dostosowany do współczesnych wymagań rynku. Jest to metoda, która umożliwia produkcję niewielkich lub średnich serii wydruków. Nazywany jest również drukiem na żądanie. Co więcej brak matryc drukarskich równa się z brakiem kosztów jednorazowych.

W przypadku procesu tradycyjnego, każda drobna zmiana oznacza konieczność wykonywania nowej formy. Znacznie bardziej elastyczny jest jednak druk cyfrowy. Proces ten nie wykorzystuje drukarskich płyt, co oznacza, że wystarczy zmodyfikować grafikę na komputerze. Może być wykorzystana do następnego zlecenia, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Druk cyfrowy daje również możliwość wydruków spersonalizowanych. Dzięki temu, że nie ma matryc, to ulotki sezonowe czy też jednorazowe zaproszenia.

Kiedy druk cyfrowy może okazać się strzałem w dziesiątkę? 

Kiedy drukujemy materiały reklamowe, to w pierwszej kolejności warto poznać wszystkie metody, które są dostępne, ale również na atuty i ograniczenia. Druk cyfrowy, offset i solwent mają mocne i słabe strony, o których warto pamiętać. Wysokiej jakości drukarnia jest w stanie nam podpowiedzieć, która metoda w przypadku naszego projektu będzie najlepsza. Druk cyfrowy to jak najbardziej rozsądne rozwiązanie, jeśli drukujemy małe nakłady.

Warto również poważnie to zaplanować, jeśli zależy nam na czasie, chcemy spersonalizować wydruki, lub niezbędna jest łatwa modyfikacja projektu i ewentualne błyskawiczne wprowadzanie zmian. Jak można zatem zauważyć, druk cyfrowy sprawdzi się, jeśli zlecenie nie wymaga dużych nakładów, a mimo to stawiamy na wysoką jakość, szybkość realizacji i na personalizację. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość druku cyfrowego w jakości, która jest zbliżona do offsetu.

Webadruk drukarnia cyforwa
Al. Armii Krajowej 61
50-541 Wrocław
570 240 980
www.webadruk.pl
Druk24 drukarnia Szczecin
al. Wojska Polskiego 39a
70-473 Szczecin
918314747
www.druk24.szczecin.pl

Najmodniejsze plecaki
Moda Sklepy Usługi

Najmodniejsze plecaki

Najmodniejsze plecaki: Plecaki są znacznie więcej niż tylko praktycznym sposobem na przenoszenie naszych rzeczy. To modne akcesoria, które pozwalają nam wyrazić nasz styl i osobowość. W sezonie jesień-zima, wybór plecaka jest szczególnie ważny, ponieważ musi on sprostać zarówno naszym potrzebom, jak i panującym warunkom pogodowym. W tym artykule przyjrzymy się najmodniejszym plecakom na ten sezon, […]

Read More
Prawnik medyczny Warszawa
Prawo Usługi

Prawnik medyczny Warszawa

Prawnik medyczny Warszawa: Medycyna i prawo to dziedziny, które często splatają się w życiu każdego z nas. Gdy zmagamy się z problemami zdrowotnymi, często potrzebujemy wsparcia nie tylko lekarzy, ale także specjalistów od prawa medycznego. W Warszawie działa wiele kancelarii prawnych specjalizujących się w obszarze prawa medycznego, które oferują profesjonalne usługi i wsparcie prawne pacjentom […]

Read More
Transport przeprowadzki w Gdańsku
Transport Usługi

Transport przeprowadzki w Gdańsku

Transport przeprowadzki w Gdańsku: przeprowadzka to jedno z tych wyzwań, które każdy z nas pewnie kiedyś musiał stawić czoła. Bez względu na to, czy to mały kawalerka czy duże biuro, proces przemieszczenia całego dobytku w nową lokalizację może być żmudny, stresujący i czasochłonny. Szczególnie dla firm, które przenoszą swoje biura w nowe miejsce, proces ten […]

Read More