Dlaczego osteopatia cieszy się tak dużą popularnością? Na przestrzeni ostatnich lat osteopatia cieszy się bardzo dużą popularnością i z roku na rok zdobywa coraz większe rzesze odbiorców. Ludzie odchodzą od konwencjonalnych metod leczenia i sięgają po te formy niekonwencjonalne, które de facto okazują się być dużo bardziej skuteczne w swoim działaniu, niż leczenie ze strony lekarzy. Osteopatia diagnozuje, jak również i leczy zaburzenia układu ruchu, ale także narządów wewnętrznych i układu współczulnego. Twórcą osteopatii jest Andrew Taylor Still. Mając licznego rodzaju problemy z chodzeniem czy walcząc z bólami, których często lekarze nie są w stanie zdiagnozować, na pewno osteopatia może często okazać się ostateczną deską ratunku.
Czym dokładnie jest osteopatia i jakie techniki wykorzystuje?
Osteopatia https://kursy-fizjoterapia.eu/ jest to metoda diagnozowania, jak również i leczenia wielu przypadłości, z jakimi boryka się człowiek. Dotyczy ona zarówno sfery fizycznej, jak również i psychicznej. Zakłada ona, że podstawą do pełni zdrowia i szczęścia jest niezachwiana równowaga i doskonała harmonia między ciałem, a umysłem. Jeśli to uda się osiągnąć, bez problemu można wyeliminować bardzo wiele zaburzeń, dysfunkcji, a także i dolegliwości, z jakimi wcześniej lekarze nie byliby w stanie sobie poradzić. W osteopatii elementem nadrzędnym są ręce terapeuty, który to wykorzystując je do różnego rodzaju nacisków i pewnego rodzaju masażu, stara się rozwiązać problem, z jakim boryka się pacjent.
W swoich działaniach osteopatia skupia w swoich działaniach terapię manualną, jak również i cranialną. Osteopatia to nie tylko dotyk rękoma. Opiera ona swoje założenia przede wszystkim na podejściu holistycznym. Stawia na samoregulację, na integralność struktury i cyrkulację płynów. Jak wygląda wizyta u osteopaty? Elementem nadrzędnym jest oczywiście wywiad. Specjalista musi bowiem najpierw dowiedzieć się, z jakim problemem boryka się pacjent i jakie wcześniej podjął on działania, aby móc rozwiązać problem. Po przeprowadzonej rozmowie ma miejsce badanie neurologiczne, a także ortopedyczne i osteopatyczne. Jeśli jest taka konieczność, specjalista zleca wykonanie badań obrazowych czy też laboratoryjnych.
Aby całość działań osteopaty przyniosła zamierzony efekt, ten musi wykorzystywać różnorodne techniki pracy. Stawia on przede wszystkim na manipulację powięzi, na technikę terapii czaszkowo – krzyżowej, technikę wisceralną, energetyzacji mięśni, ale również terapię miękkotkankową, manipulację mięśniowo – powięziową i terapię punktów spustowych. W każdym przypadku leczenie wygląda zupełnie inaczej, bo osteopatia skupia się przede wszystkim na indywidualnym podejściu do pacjenta i na wykorzystaniu dla niego odpowiednich technik, aby móc uzyskać zamierzony efekt finalny.
W jakich przypadkach osteopatia to dobry wybór?
Choć osteopatia jest niezwykle skuteczna w swoim działaniu, to jednak mimo wszystko nie w każdym przypadku jest ona dobrym rozwiązaniem. Zanim odpowiemy sobie na pytanie, kiedy się sprawdza najlepiej, najpierw warto dowiedzieć się, kiedy nie powinna być ona stosowana. Kiedy? Na pewno w sytuacjach, gdzie kobieta jest w początkowym okresie ciąży. Nie jest możliwe wykonywanie takich zabiegów wśród osób, które zmagają się z licznymi chorobami psychicznymi. Nie można również postawić na osteopatię, gdy stan zagrożenia życia, nie wymaga interwencji lekarskiej i gdy pacjent nie wyraża na takie leczenie zgody. A kiedy jest to bardzo dobry wybór? Bez wątpienia jest to doskonały sposób leczenia osób walczących z uporczywymi bólami głowy i zawrotami, a także z szyjno-pochodnymi bólami głowy.
Zaleca się jej wykonanie przy dyskopatii, lumbago, przy rwie kulszowej i przy silnych dolegliwościach bólowych w przypadku miesiączki. Jest to doskonały wybór dla osób z endometriozą, z nietrzymaniem moczu, z depresją poporodową i zaburzenia o podłożu hormonalnym. Osteopatia jest także bardzo dobrym wyborem dla osób z nerwicą, ze słabym radzeniem sobie ze stresem, z ciągłym zmęczeniem, rozdrażnieniem i sennością. Leczy ona zaburzenia rytmu dobowego, wady postawy, zaburzenia pracy narządów wewnętrznych. Na taką formę leczenia decydują się zarówno osoby dorosłe, ale stawiają na nią i rodzice dzieci. Jeśli jest ona poradzić sobie z kolkami i zaparciami, z asymetrią ciała u niemowlaka, a do tego z wadami postawy u kilkulatków, to czyż nie warto na nią właśnie postawić i ją zastosować. Leczy ona tak wiele przypadłości, że aż żal nie skorzystać, dlatego jeśli jest taka możliwość, warto jak najbardziej na to stawiać.
Osteopatia to doskonały wybór w naprawdę bardzo wielu przypadkach. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy osteopata jest sobie równy i nie każdy będzie w stanie zagwarantować nam taką samą jakość usług. Warto więc sprawdzić opinie, zobaczyć, kim taka osoba jest, jaką ma praktykę i doświadczenie, a dopiero potem można postawić na kogoś takiego, komu oddamy w swoje ręce nasze zdrowie.