Skrytki bankowe jako ciekawy sposób na przechowywanie swoich kosztowności

Skrytki bankowe jako ciekawy sposób na przechowywanie swoich kosztowności

Skrytki bankowe jako ciekawy sposób na przechowywanie swoich kosztowności: przechowywanie swojego majątku nie jest prostym zadaniem. Istnieje wiele różnych sposobów i ich wybór zależy od kilku czynników. W wielu scenariuszach najlepszym rozwiązaniem jest wybór bezpiecznych skrytek bankowych. Tego typu miejsce do przechowywania wartościowych przedmiotów jest znane przede wszystkim z filmów sensacyjnych. To do nich włamywały się profesjonalne ekipy przestępców, aby ukraść bezcennych dzieł sztuki, biżuterii, czy też sztabek złota. Takie sytuacje praktycznie nie miały miejsca w prawdziwym świecie.

Zaledwie kilka napadów na bank było nakierowanych na złupienie skrytek bankowych. Do najsłynniejszych należy na przykład napad na londyński Lloyds Bank w 1971 roku. Z roku na rok banki stopniowo, lecz konsekwentnie podnosiły poziom zabezpieczeń w swoich placówkach. Obecnie włamanie się do skrytki bankowej jest wysoce nieprawdopodobne. Jest to więc dobra opcja dla osób, które potrzebują wyjątkowo bezpiecznego miejsca do składowania swojego majątku.

Ile będzie kosztowało nas wynajęcie skrytki bankowej?

Skrytki bankowe jako ciekawy sposób na przechowywanie swoich kosztowności
Skrytki bankowe jako ciekawy sposób na przechowywanie swoich kosztowności

Ostateczny koszt skrytki bankowej zależy od jej rozmiarów oraz tego, na jaki okres pragniemy ją wynająć. O ile za większą skrytkę przyjdzie nam zapłacić więcej pieniędzy, nasze wydatki możemy ograniczyć, deklarując długi okres przechowywania. Wszelkie opłaty należy uiścić po wybraniu skrytki bankowej. Zawierana jest odpowiednia umowa i jeżeli przekroczymy określony w niej termin, to bank najpierw spróbuje się z nami skontaktować. W razie braku odpowiedzi dana skrytka zostanie szybko opróżniona, a jej zawartość zostanie przeniesiona do bezpiecznego miejsca, w którym będzie oczekiwała na swojego właściciela. Krótkoterminowe wynajmowanie skrytki bankowej nie jest korzystną opcją. O wiele lepiej zdecydować się na długoterminowy wynajem. Za każdy rok przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych – dokładna kwota zależy od wybranej przez nas instytucji. Jedyne dodatkowe koszty, z jakimi możemy mieć do czynienia to cena wymiany zamka do skrytki lub zamontowanie specjalnego zabezpieczenia magnetycznego. Najbardziej kosztowną sytuacją jest zgubienie klucza do swojej skrytki. Wtedy nie obejdzie się bez interwencji ślusarza oraz wymiany zamka naszej skrytki bankowej. Na koniec będziemy musieli zapłacić także za wyrobienie nowego kompletu kluczy.

Kto może założyć skrytkę bankową?

Ma do tego prawo zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Ta pierwsza musi być jednak pełnoletnia. Podczas zakładania skrytki należy okazać dowód tożsamości – dowód osobisty lub ewentualnie paszport dla osób mieszkających poza granicami Polski. Następnym krokiem jest sporządzenie właściwej umowy. Znajdują się w niej zapiski dotyczące terminu obowiązywania, list zakazanych przedmiotów oraz zapis odpowiedzialności danej instytucji w przypadku uszkodzenia lub zgubienia przechowywanych przedmiotów. Zanim jednak można będzie ubiegać się o jakieś odszkodowanie, trzeba mieć na uwadze dwie istotne kwestie. Chodzi mianowicie o to, że na nas spoczywa obowiązek udokumentowania zawartości naszej skrytki bankowej oraz wartości przechowywanych w niej przedmiotów. Jeśli o to nie zadbamy, to bank nie będzie zbyt skłonny do zrekompensowania naszych strat.

Jak wygląda typowa skrytka w banku?

Sterylna komora ze ścianami zastawionymi identycznymi kasetkami. Jest to typowy obraz, który ma się przed oczami, gdy mowa o skrytkach bankowych. Winę za to ponoszą w dużej mierze studia filmowe – w rzeczywistości tego rodzaju skrytki mogą przybierać rozmaite formy. Nie muszą być konieczne przechowywane w podziemiach danego banku. Mamy możliwość wybrania zarówno niewielkich kasetek, w których schowamy odrobinę biżuterii, jak i ogromnych skrytek, które pomieszczą o wiele większe przedmioty. W Prawie bankowym znajdują się przepisy regulujące kwestię powiązane ze skrytkami bankowymi, gdyż ich udostępnianie zalicza się do czynności bankowych. O ile popularność tego rodzaju zabezpieczenia naszego majątku nie jest równie popularne co w przeszłości, nadal można znaleźć liczne grono osób, które preferują takie rozwiązanie. Malejąca liczba dostępnych skrytek zazwyczaj nie jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania na nie. Co więcej, nie każda placówka banku będzie w stanie zapewnić odpowiednie warunki do stworzenia skrytek bankowych.

Czy skrytki bankowe są wygodne w użytkowaniu?

Do każdej skrytki są dwa klucze – pierwszy z nich otrzymuje jej użytkownik, natomiast dugi pozostaje w banku. Oczywiście może się zdarzyć, że z danej skrytki korzysta kilku współwłaścicieli. W takiej sytuacji istnieje możliwość wyrobienia dodatkowych kluczy. Do otwarcia skrytki konieczne jest jednoczesne użycie klucza jej właściciela oraz tego, który posiada bank. Coraz częściej możemy spotkać się z kluczami w formie magnetycznej – tak zabezpieczane się w szczególności nowocześniejsze skrytki bankowe. O ile pracownik banku jest obecny podczas otwierania i zamykania skrytki, to w trakcie samej wizyty nie będzie on nam towarzyszył. Pomieszczenie ze skrytkami nie jest również monitorowane. Mamy więc zapewnioną pełna prywatność.

Drukarnia cyfrowa Wrocław
Usługi

Drukarnia cyfrowa Wrocław

Druk cyfrowy stał się integralną częścią współczesnego świata biznesu, edukacji, i kultury. Wrocław, będący dynamicznym ośrodkiem kreatywnym i technologicznym, nie pozostaje w tyle w tym zakresie. Drukarnie cyfrowe we Wrocławiu oferują szeroki zakres usług, spełniając potrzeby różnorodnych klientów. Od małych przedsiębiorstw po duże korporacje, od instytucji publicznych po prywatne inicjatywy, druk cyfrowy odgrywa kluczową rolę […]

Read More
Implanty zębów Wrocław
Usługi Zdrowie

Implanty zębów Wrocław

Wrocław, miasto o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym, to również miejsce, gdzie opieka stomatologiczna osiąga wysoki poziom. Wśród różnorodnych usług dentystycznych, jednym z najpopularniejszych zabiegów jest wszczepienie implantów zębowych. Dla osób z brakującymi zębami, implanty stanowią innowacyjne rozwiązanie, przywracając nie tylko estetykę uśmiechu, ale również funkcjonalność jamy ustnej. Wrocławskie gabinety stomatologiczne oferują kompleksową opiekę pacjentom, […]

Read More
Co to jest ranking firm SEO
Marketing i reklama Usługi

Co to jest ranking firm SEO

Ranking firm SEO to jedno z kluczowych pojęć w dzisiejszym świecie marketingu internetowego. W dobie wszechobecnej internetowej konkurencji, pozycja w wyszukiwarkach internetowych może stanowić o sukcesie lub porażce przedsiębiorstwa. Ale co tak naprawdę oznacza ranking firm SEO i dlaczego jest tak istotny? Prześledźmy to zagadnienie krok po kroku, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ […]

Read More